Policja w Pekinie odwołała w piątek gejowski konkurs piękności, na godzinę przed jego rozpoczęciem - podali organizatorzy tej pierwszej w Chinach imprezy o otwarcie homoseksualnym charakterze.

Konkurs "Mr Gay", w ramach którego zaplanowano także pokaz mody i rozmowę z drag queen (mężczyzną przebranym ze stylistyczną przesadą za kobietę), miał odbyć się w klubie nocnym. Jednak na miejscu pojawiła się policja i zapowiedziała, że do imprezy nie może dojść ze względu na niedociągnięcia proceduralne ze strony organizatorów.

Według jednego z nich, policja wyjaśniła, że powinni byli ubiegać się o zezwolenie na imprezę obejmującą występy na scenie.

W konkursie o tytuł "Mr Gay" miało uczestniczyć ośmiu mężczyzn, a zwycięzca miał reprezentować Chiny w światowym konkursie, który odbędzie się w przyszłym miesiącu w Norwegii.

Po rewolucji komunistycznej 1949 roku w Chinach homoseksualizm uważano za chorobę dekadenckiego Zachodu i społeczeństw feudalnych. Stosunki homoseksualne dekryminalizowano w 1997 roku, a w 2001 roku homoseksualizm został usunięty z listy zaburzeń umysłowych.

W kraju oficjalnie ateistycznym, w którym nie ma religijnych przesłanek do zwalczania homoseksualizmu, nastawienie wobec niego w społecznościach miejskich powoli zmienia się, ewoluując od braku tolerancji w stronę obojętności. Według gejów mieszkających w dużych miastach największym dla nich problemem są relacje z rodzicami, oczekującymi zgodnie z chińską tradycją, że synowie ożenią się i będą mieli dzieci.