Każda kategoria ma osobne jury, w którego skład wchodzą amerykańscy filmowcy, wśród nich laureaci Oscarów: Tonny Bill - Oscar za „The String”, i Albert Wolsky - siedem nominacji w tym dwie statuetki za „All the Jazz” i „Bugsy”, a także znana amerykańska aktorka Jane Kaczmarek.

Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 22 kwietnia do 3 maja

Festiwalowe pokazy będą miały miejsce m.in. w sąsiadującym z oscarowym Kodak Theater - Egyptian Theatre.

W konkursie głównym festiwalu znalazło się sześć filmów: „Senność” w reż. Magdaleny Piekorz, „Boisko bezdomnych” Kasi Adamik, „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego, „Sztuczki” w reż. Andrzeja Jakimowskiego oraz „Ogród Luizy” Macieja Wojtyszko.

W ubiegłym roku zwycięzcą został Michał Kwieciński i jego film „Jutro idziemy do kina”

Kto zdobędzie tegoroczną główną nagrodę przekonamy się już 22 kwietnia. Łuksz Będkowski, współorganizator festiwalu: „Nasz festiwal jest pod pewnym względem nietypowy – nagrody rozdajemy na początku, tzn. w dniu otwarcia. Dlaczego?

To proste, na galę otwarcia przybywa zawsze najwięcej osób, zwłaszcza tak dla nas ważnych przedstawicieli amerykańskiej branży filmowej. (…) Rozdanie nagród pierwszego dnia festiwalu to także pewien wskaźnik dla widzów na co szczególnie powinni się wybrać”. Będkowski dodaje: „jurorzy już obejrzeli wszystkie filmy nominowane w poszczególnych kategoriach i podjęli decyzje. Kto wygrał? Tego jeszcze nie zdradzę”.

Znany w Polsce z filmów Krzysztofa Zanussiego „Brat naszego Boga” i „Rok spokojnego słońca” amerykański aktor Scott Wilson otrzyma nagrodę specjalną im. Poli Negri za współpracę z polskim reżyserem. W zeszłym roku tę nagrodę otrzymał Ed Harris za wieloletnią współprace zAgnieszka Holland min. przy filmach „Kopia mistrza” i „Trzeci cud”.Twórca i dyrektor festiwalu Vladek Juszkiewicz: „Nie ma recepty na zrobienie festiwalu filmowego, tym bardziej dobrego. Co roku jest inaczej, pojawiają się nowe pomysły, nowe możliwości, ale także problemy.

Cały świat mówi teraz o kryzysie. Owszem, dotyka on i nas, ale trzeba przyznać, że nasz festiwal to nie tyle pieniądze, co zgrana grupa zapaleńców, którym od dziesięciu lat chce się ściągać do Hollywood polską kulturę”. Juszkiewicz podkreśla: „Od początku funkcjonowania festiwalu przyjęliśmy zasadę, że każdemu pokazowi powinna towarzyszy dyskusja publiczności z twórcami filmu. Cieszę się, że niemal zawsze się to udaję. W tym roku na nasze zaproszenia odpowiedzieli tak wybitni polscy filmowcy jak np.: Jerzy Skolimowski, Alina Janowska – która zagrała główną rolę w filmie „Niezawodny system”, Adam Ferency czy Paweł Kędzierski”.

Obecni będą też na stałe mieszkający w Los Angeles Jadwiga Barańska i Jerzy Antczak, twórcy niezapomnianych, nominowanych do Oscara „Nocy i dni”. Gośćmi festiwalu będą także m.in.: Jacek Bromski, Agnieszka Lipiec – Wróblewska, Magdalena Łazarkiewicz, Krzysztof Globisz, Szymon Bobrowski, Andrzej Jakimowski, Rafał Mohr, Małgorzata Potocka, Magdalena Różczka, Maria Seweryn, Damian Ul czy Robert Więckiewicz. Festiwal otworzy „Idealny facet dla mojej dziewczyny” w reż. Tomasza Koneckiego, który także będzie gościem imprezy. W Egyptian Theatre zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne i specjalny dzień Telewizji Polonia. W ramach Dni Teatru Telewizji pokazane zostaną najnowsze spektakle wyprodukowane przez TVP.



Wśród nich „Kryptonim gracz” w reż. Agnieszki Lipiec - Wróblewskiej oraz „O prawo głosu” w reż. Janusza Petelskiego, gośćmi pokazów będą twórcy spektakli. W trakcie festiwalu odbędzie się także prapremiera teatru telewizji „Prezent dla towarzysza Edwarda G.” w reż. Janusza Dymka. Vladek Juszkiewicz: „obawy o frekwencję na pokazach polskich filmów dawno się rozwiały, zapewniam, że na widowni nie siedzi tylko Polonia, coraz częściej przychodzą Amerykanie, przyprowadzają przyjaciół, a nawet żywo dyskutują o polskich filmach”. Będkowski dodaje: „o tym, że festiwal się rozrasta świadczy chociażby fakt, że co roku przyjeżdża z Polski co raz więcej gości. W tym jest ich ponad 80”. Festiwal to nie tylko pokazy filmowe.

Juszkiewicz podkreśla: „Staramy się rozwinąć formułę imprezy. W tym roku przygotowaliśmy dwa koncerty: muzyki filmowej Wojciecha Kilara oraz koncert Mieczysława Szcześniaka i Wendy Walkman (kompozytorki i autorki tekstów), połączony ze światową prapremierą ich najnowszej wspólnej płyty”. Do Los Angeles pojadą także studenci ze szkół filmowych w Łodzi i Katowic. Donata Rojewska, Kodak Entertaiment Imaging: „w siedzibie hollywoodzkiego Kodaka młodzi filmowcy będą mieli niecodzienną okazję zaprezentowania swoich filmów przed wybitnymi amerykańskimi operatorami. Wydarzenie to organizujemy już po raz czwarty. Pierwsze było zaskakujące dla studentów, ponieważ nie mieli oni pojęcia kto zasiada na widowni. Byli ogromnie zaskoczeni kiedy zorientowali się, że w siedzibie Kodaka czekają już na nich m.in. tacy mistrzowie sztuki operatorskiej jak Laszlo Kovacs, Vilmos Zsigmond czy William Fraker.

Dyskusja, która miała miejsce po pokazie każdej etiudy była dla nich dużym przeżyciem, tym bardziej, że wszystkie filmy zostały odebrane przez szacowne grono bardzo dobrze i młodzi operatorzy usłyszeli od swoich mistrzów wiele komplementów”. Studenci będą także uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez Amerykański Instytut Filmowy oraz wezmą udział w warsztatach filmowych. Autor najlepszych zdjęć w festiwalowym konkursie w kategorii etiuda uhonorowany zostanie nagrodą w postaci taśmy filmowej ufundowanej przez firmę Kodak.

Podczas wizyty w głównej siedzibie firmy Panavision studenci szkół filmowych będą mogli zapoznać się z różnymi, najnowszymi technologiami filmowymi. Podczas tej wizyty młodzi polscy filmowcy będą mogli zapoznać się z procesem produkcji zarówno kamer jak i obiektywów - od myśli technicznej po ostateczne testy. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod patronatami ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, który będzie obecny na festiwalu oraz gubernatora Kalifornii Arnolda Schwarzeneggera. Patronami wydarzenia po stronie polskiej są także: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Senat RP, Miasto Stołeczne Warszawa i TVP S.A.

Lista fabuł, filmów niezależnych i gości obecnych na poszczególnych projekcjach:1). 0_1_0 – 86 min. Maria Seweryn, Magdalena Łazarkiewicz, Rafał Mohr2). 33 Sceny z życia – 100 min.3). Serce na dłoni – 95 min. – Szymon Bobrowski4). Wszystko będzie dobrze – 98 min. – Robert Więckiewicz5). Appaloosa – 115 min. – Waldemar Kalinowski6). Senność – 105 min.7). Ego – 88 min. – Krzysztof Jankowski8). Cztery noce z Anną – 91 min. – Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska9). Horizontal 8 – 90 min. – Marek Probosz10). House – 87 min. – Robby Henson11). Jak żyć – 90 min. – Anna Cieślak, Krzysztof Globisz, 12). Hurt – 96 min. – Barbara Stepansky13). Jan z drzewa – 80 min14). Ogród Luizy – 102 min.15). Rozmowy nocą – 95 min. – Magdalena Różczka16). Lekcje Pana Kuki – 94 min.17). Teraz i zawsze - 94 min. – Artur Pilarczyk, Monika Paćkowska, Jarosław Grabka18). Brat naszego Boga – 123 min. – Scott Wilson19). Idealny facet dla mojej dziewczyny – 125 min. – Tomasz Konecki, Iwona Ogonowska Konecka, Magdalena Rożczka, Maria Seweryn, Katarzyna Śmiechowicz20). Zamiana – 98 min.21). Boisko bezdomnych – 126 min. – Kasia Adamik, Maria Seweryn, Przemysław Nowakowski22). Niezawodny system – 80 min. – Alina Janowska, Szymon Bobrowski23). Sztuczki – 95 min. – Andrzej Jakimowski, Damian Ul24). Warsaw dark – 85 min. Adam Ferency.

Pełny program festiwalu na stronie: www.polishfilmla.org