"Analiza sytuacji epidemicznej w Polsce pozwala na generalne wykreślenie obywateli Rzeczypospolitej Polskiej z zakresu obowiązywania przedmiotowego rozporządzenia i zaprzestanie kierowania ich, po przekroczeniu granicy zewnętrznej UE, na obowiązkową kwarantannę" - podkreślono w uzasadnieniu rozporządzenia, którego projekt wcześniej zamieszczono na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Jak zaznaczono, w ocenie skutków tej regulacji została ona opracowana "w związku z sukcesywnie wprowadzanymi zmianami w przepisach dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w szczególności w zakresie zwalniania coraz szerszej kategorii osób z obowiązku odbycia, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkowej kwarantanny".
Wnioskodawcą rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie z czerwca br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii było MSWiA.
Jak napisano, "rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 lipca 2020 r.". "Projekt rozporządzenia nie został przekazany do opiniowania i konsultacji publicznych, z uwagi na jego szczególny charakter i konieczność jego pilnego wejścia w życie. Zatem podjęto decyzję o nieprzedłożeniu projektu do konsultacji" - wyjaśniono.
Rozporządzenie dotyczy także m.in. obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci. "W związku z rekomendacjami Komisji Europejskiej w tym zakresie, celowe jest wyłącznie wspomnianej grupy osób z obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej" - napisano.