Ministerstwo gospodarki i finansów Francji zamierza wesprzeć małe i średnie firmy w tym kraju, które poniosą straty w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - poinformował w środę szef resortu Bruno Le Maire.

Gwarantowane pożyczki gotówkowe dla sektora MŚP, rozłożenie w czasie płatności podatków i składek na ubezpieczenia społeczne to główne elementy programu wsparcia dla francuskiego biznesu, które zaproponował Le Maire.

Minister prognozuje, że wirus Covid-19 wpłynie negatywnie na francuską gospodarkę, obniżając jej wzrost przynajmniej o 0,1 pkt proc.

Bank centralny Francji poinformował w ubiegłym tygodniu, że przygotowuje się do skorygowania w dół prognozy wzrostu gospodarczego, który według wcześniejszych szacunków w 2020 roku miał wynieść 1,1 proc. PKB. Nowa prognoza ma być zaprezentowana 23 marca.

Le Maire zapowiedział w środę w telewizji BFM TV wdrożenie dekretu, regulującego cenę żeli odkażających, ponieważ w związku z obawami, jakie wywołuje epidemia koronawirusa, pojawiły się przypadki nakładania "cen nie do zaakceptowania". Dyrekcja ds. Konkurencji i Egzekwowania Prawa (DGCCRF) prowadzi dochodzenie w sprawie skoku cen na niektóre produkty w związku z Covid-19.

W poniedziałek Le Maire rozmawiał na temat wpływu wirusa na europejskie gospodarki z niemieckim ministrem finansów Olafem Scholzem. Jak informują media francuskie, Le Maire apelował o „europejską solidarność” i europejskie wsparcie dla firm, które ponoszą straty z powodu wirusa.

Doradca premiera Francji prof. Agnes Benassy-Quere uważa, że UE powinna elastycznie reagować na kryzys w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a Bruksela mogłaby również koordynować działania medyczne. Dla Quere, cytowanej przez dziennik ekonomiczny „Les Echos”, „kryzys jest ważnym sprawdzianem wartości członkostwa w UE” i pokaże, czy UE jest tylko jednolitym rynkiem, czy potrafi solidarnie działać w obliczu zagrożeń epidemią.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)