W środę na pierwszym posiedzeniu w 2019 r. zbiera się Sejm; tego dnia przewidziano głosowanie nad projektem ustawy budżetowej na 2019 r. Izba zajmie się też projektem noweli ustawy o cudzoziemcach, który wprowadza rozwiązania eliminujące tzw. turystykę pobytową.

W połowie grudnia w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu budżetu, do którego zgłoszono poprawki; kluby PO-KO oraz Nowoczesna złożyły wnioski o odrzucenie projektu. Projekt ponownie trafił do komisji finansów publicznych, która zajmuje się nim we wtorek.

Klub PiS złożył 22 poprawki do projektu budżetu, które przewidują m.in. przesunięcia w ramach poszczególnych części budżetowych i uszczegóławiają niektóre pozycje. Jedna z poprawek o większych skutkach finansowych zakłada przesunięcie ok. 500 tys. zł z budżetu Naczelnego Sądu Administracyjnego do Krajowej Rady Sądownictwa. Wśród poprawek PO-KO znalazł się natomiast wniosek w sprawie zwiększenia subwencji oświatowej.

Ministerstwo finansów przewiduje w projekcie, że przyszłoroczny deficyt będzie nie większy niż 28,5 mld zł. Natomiast deficyt sektora finansów publicznych (liczony według metodologii UE) ma wynieść 1,7 proc. PKB. Przygotowując projekt resort finansów założył, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,8 proc., średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc., przeciętny roczny fundusz wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent wzrośnie nominalnie o 6 proc., a konsumpcja prywatna będzie wyższa o 5,9 proc.

Parlament ma 4 miesiące na przedłożenie budżetu prezydentowi, licząc od momentu przekazania projektu przez rząd. Jeśli tego nie zrobi, prezydent ma prawo go rozwiązać.

Posłowie rozpatrzą także projekt noweli ustawy o cudzoziemcach; zakłada on m.in. wprowadzenie rozwiązań, które wyeliminują tzw. turystykę pobytową i uniemożliwią sprowadzanie cudzoziemców, którzy wjeżdżają do kraju pod pretekstem studiów, ale ich nie kontynuują. Na wtorkowym posiedzeniu Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych opowiedziała się za przyjęciem projektu.

Sejm zajmie się rządowym projektem noweli Prawa telekomunikacyjnego; proponowane przepisy mają pomóc m.in. w uporządkowaniu pasm, co ma przyspieszyć budowę sieci 5G w Polsce. Projekt przewiduje nowe rozwiązania związane z gospodarowaniem częstotliwościami, urządzeniami radiowymi oraz opłatami za częstotliwości. Nowe przepisy dostosowują także polskie prawo do regulacji Unii Europejskiej.

W harmonogramie obrad znalazła się też projekt nowelizacji ustawy o Radzie Ministrów, który ma umożliwić premierowi przyznawania osobom fizycznym, w szczególnie uzasadnionych przypadkach (w tym za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe lub z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego) nagród specjalnych ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa.

W czwartek Izba zajmie się projektem zmian w ustawie o grach hazardowych, który rozszerza cele, na jakie mogą być przeznaczane środki Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, chodzi o wydatki na rozwój turystyki społecznej.

Posłowie będą też debatować nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Projekt przedłuża na 2019 r. rozwiązania zastosowane w 2018 r. polegające na umożliwieniu rolnikom ubiegającym się o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich złożenie - zamiast wniosku o przyznanie tych płatności - oświadczenia, w którym potwierdza brak zmian w porównaniu do wniosku złożonego w poprzednim roku

Izba ma również pracować nad rządowym projektem noweli o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, który ma dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Proponowane zmiany wprowadzają nową kategorię zobowiązań w hierarchii zaspokajania wierzytelności.

W piątek Sejm zadecyduje czy zajmie się projektem PSL zmian w ustawie o czasie urzędowym na obszarze RP, który przewiduje, że od 1 października 2018 r. na terenie Polski obowiązywałby czas letni środkowoeuropejski. Zadaniem PSL, dwukrotna zmiana czasu w każdym roku nie ma w tym momencie ani społecznego, ani ekonomicznego uzasadnienia. Według ludowców utrzymywanie zmiany czasu to "anachronizm", który "przyczynia się do wielu negatywnych skutków o charakterze zdrowotnym i gospodarczym", w tym m.in. do rozregulowania zegara biologicznego, co prowadzić może do kłopotów ze snem czy problemów z koncentracją.

Izba zdecyduje też, czy wysłucha informacji ministra infrastruktury nt. okoliczności oraz procedury ustalenia obecnego planu przebiegu drogi ekspresowej S12 w okolicach Radomia, a także czynników branych pod uwagę przy jej wytyczaniu oraz celowości zmiany jej uprzedniej lokalizacji.

Sejm dokona też wyboru uzupełniającego członka Trybunału Stanu, w związku z objęciem mandatu posła przez członka TS Roberta Majkę. Kandydatem jest radca prawny Maciej Prostko.