Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się w piątek proces w trybie wyborczym prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przeciwko kandydatowi Zjednoczonej Prawicy na prezydenta miasta Kacprowi Płażyńskiemu. Sprawa dotyczy głównie projektów linii tramwajowych.

Strona powodowa złożyła wniosek o powołanie na świadków troje zastępców prezydenta Gdańska - Wiesława Bielawskiego, Aleksandrę Dulkiewicz oraz Piotra Kowalczuka.

Strona pozwana chce natomiast, aby jako świadkowie zostali przesłuchani dziennikarz portalu trojmiasto.pl Maciej Naskręt oraz gdański radny PiS Piotr Gierszewski.

Pełnomocnik prezydenta domaga się od polityka PiS sprostowania „nieprawdziwych informacji” o tym, że prezydent Gdańska nie chce zrealizować linii tramwajowej między Gdańskiem Północ a Gdańskiem Południe oraz tego, że linia ta nie zakłada doprowadzenia do dworca PKP we Wrzeszczu.

Pełnomocnik prezydenta żąda także sprostowania informacji podawanej przez kandydata Zjednoczonej Prawicy, że linia tramwajowa, która połączy Gdańsk-Północ z Gdańskiem-Południe, przez dworzec we Wrzeszczu, jest „wyłącznym pomysłem Kacpra Płażyńskiego” oraz tego, że Adamowicz "splagiatował" pomysł Płażyńskiego.

W piątym punkcie pozwu pełnomocnik prezydenta domaga się sprostowania informacji podawanych przez działacza PiS, że Adamowicz „buduje w Gdańsku przedszkola przewidziane dla około trzystu, czterystu dzieci”.

Wypowiedzi takich Płażyński udzielił w poniedziałek w wywiadzie dla Radia Gdańsk.

W wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października, o najwyższy urząd w Gdańsku, oprócz Pawła Adamowicza jako kandydata bezpartyjnego, sprawującego funkcję prezydenta miasta od 20 lat oraz Kacpra Płażyńskiego (Zjednoczona Prawica) ubiegają się także syn b. prezydenta RP, europoseł PO Jarosław Wałęsa (Koalicja Obywatelska), Elżbieta Jachlewska (Lepszy Gdańsk), Andrzej Ceynowa (Sojusz Lewicy Demokratycznej) oraz Jacek Hołubowski (komitet Gdańsk Tworzą Mieszkańcy, współorganizowany przez wyrzuconego z PiS radnego Gdańska Łukasza Hamadyka).