"Zgodnie z danymi uzyskanymi od spółki, w okresie od 1 sierpnia 2017 r. do 31 lipca 2018 r. Polskie Linie Lotnicze LOT na trasie Warszawa-Poznań-Warszawa osiągnęły średnie wypełnienie samolotów na poziomie 75 proc. Zarząd spółki nie wyklucza, że w najbliższym czasie może zostać podjęta decyzja o zwiększeniu liczby połączeń na tej trasie" - napisał sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Grzegorz Schreiber.

Schreiber wyjaśnił, że Polskie Linie Lotnicze LOT realizują połączenia w oparciu o model sieciowy, czyli w tzw. falach przylotowych i wylotowych, dowożących pasażerów przesiadających się w porcie lotniczym w Warszawie.

"Taki model operacyjny pozwala na optymalizowanie ruchu przesiadkowego, którego udział stanowi ponad 50 proc. Rozpatrywane przez spółkę uzupełnienie oferty lotów z Poznania zakłada dodanie kolejnego rejsu w ciągu dnia. Ostateczna decyzja zostanie podjęta biorąc pod uwagę rentowność nowego połączenia" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały w przesłanym PAP komunikacie, że spółka realizuje połączenia między Warszawą a Poznaniem 30 razy w tygodniu. W dni powszednie rejsy wykonywane są pięć razy dziennie. W każdą sobotę samoloty LOT-u wykonują dwa, a w niedziele trzy połączenia.

Linia poinformowała też PAP, że obserwuje rosnący potencjał połączenia między Warszawą a Poznaniem i jest zadowolona z poziomu wypełnienia samolotów. "Jednak decyzje dotyczące ewentualnego zwiększenia częstotliwości na tej trasie nie zostały jeszcze podjęte" - dodano.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski