Sytuacja w rejonie działań polskich strażaków w Szwecji normalizuje się. W ostatnich dniach strażacy prowadzili tam działania polegające na dogaszaniu i patrolowaniu terenu. W związku z normalizacją sytuacji, minister Joachim Brudziński - w porozumieniu ze stroną szwedzką - podjął decyzję o powrocie strażaków do Polski.

- MSWiA informuje:

W akcji gaszenia pożarów w Szwecji biorą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP. Misja od początku planowana była na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy są samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą również ratownicy medyczni).

W piątek (20 lipca br.) funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej wyruszyli do Szwecji, która zmagała się z pożarami lasów. Po dwóch dniach podróży strażacy dotarli do miejscowości Sveg. Tam założyli główną bazę, z której codziennie wyruszają do akcji.

Podczas tych dwóch tygodni strażacy pracują bez dnia przerwy w tzw. sposób „rotacyjny”. Oznacza to, że cały czas w akcji bierze udział około 60 proc. strażaków. Natomiast około 40 proc. w tym czasie wypoczywa po 12 godzinnej służbie. Polscy strażacy bronili przed ogniem m.in. miejscowość Karbole, z której wcześniej ewakuowano mieszkańców. Zbudowali tam linię obrony o długości siedmiu kilometrów.

Sytuacja w rejonie działań Polaków normalizuje się. W ostatnich dniach strażacy prowadzili tam działania polegające na dogaszaniu i patrolowaniu terenu. W związku z normalizacją sytuacji, minister Joachim Brudziński - w porozumieniu ze stroną szwedzką - podjął decyzję o powrocie strażaków do Polski.

Dziś (3 sierpnia br.) strażacy kończą swoje działania w Szwecji. Po spakowaniu sprzętu i namiotów, w sobotę wyruszą ze Sveg do Trelleborga (ponad 1 tys. km). Zaplanowano, że do Świnoujścia wypłyną w niedzielę wieczorem.

Wyjazd do Szwecji był związany z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów.