Od soboty w Poznaniu nowy sezon rozpoczyna tramwaj wożący turystów i mieszkańców po rzece Warcie. Na poznańskie tory wracają także linie turystyczne, dzięki którym można będzie nie tylko wybrać się w podróż zabytkowym pojazdem, ale także zwiedzić miasto.

Jak tłumaczyła rzeczniczka prasowa MPK Poznań Iwona Gajdzińska, „linie turystyczne obsługiwane historycznym taborem to gratka dla wszystkich”.

„Najmłodsi mogą przekonać się, jakimi autobusami i tramwajami jeździli ich dziadkowie, starsi mogą powspominać dawne czasy. Ponieważ linie turystycznie nie omijają atrakcji Poznania, po drodze można zwiedzić takie miejsca jak: Stary Rynek, Muzeum Narodowe, odwiedzić Nowe Zoo czy pospacerować nad Maltą” – podkreśliła.

Na przejażdżkę po stolicy Wielkopolski można się będzie wybrać tzw. „zerówką” lub „setką” w soboty, niedziele i święta aż do ostatniego weekendu września. Historyczne tramwaje wyruszą w trasy już w ten weekend, a także 1, 2 i 3 maja. W sezonie zaplanowano także specjalne kursy z przewodnikiem oraz kursy nocne w wybrane soboty.

MPK Poznań przypomniało, że w tym roku linia tramwajowa nr 0 będzie rozpoczynać trasę w Zajezdni Madalińskiego, natomiast linia nr 100 ma kursować sprzed Dworca Głównego PKP. Bilety sprzedawane są przez obsługę w pojazdach kursujących na liniach turystycznych.

„Obsługę linii nr 100 stanowić będą m.in. znane poznaniakom Ikarusy (260 i 280), Jelcz PR 110 i DAF MB200. Okazjonalnie na trasie może pojawić się Jelcz RTO 043, popularny +Ogórek+. Na linii nr 0 najczęściej pojawiać się będzie tramwaj generacji +N+ w składzie złożonym z dwóch wagonów, a także tramwaje 102N i 102Na” – wskazało MPK.

Od soboty nowy sezon rozpoczyna także tramwaj wożący turystów i mieszkańców po Warcie. Rejsy rozpoczynają się przy poznańskiej katedrze; następnie tramwaj zatrzymuje się na stacjach przy Politechnice Poznańskiej, przy os. Piastowskim, przy Łazienkach Rzecznych na Wildzie, a także przy Starym Korycie i przy Szelągu.

Cały rejs trwa ok. półtorej godziny; w trakcie wyprawy cyklicznie orgaznizowane są także m.in. warsztaty ekologiczne i animacje dla dzieci. (PAP)

autor: Anna Jowsa