Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ocenił w piątek na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych W. Brytanii Borisem Johnsonem, że relacje obu krajów znalazły się "w bardzo niskim punkcie" oraz wyraził nadzieję na podjęcie rozmów o zamrożonych formatach współpracy.

Ławrow mówił o tym na początku spotkania z Johnsonem, który gości w Moskwie z jednodniową wizytą - pierwszą, jaką brytyjski minister spraw zagranicznych składa w Rosji od ponad pięciu lat.

"Nie jest tajemnicą, że nasze relacje znajdują się w bardzo niskim punkcie" - wskazał Ławrow. Ocenił, że nastąpiło to "nie z inicjatywy Rosji", ale przyznał, że przedstawiciele krajów zachodnich "mają swoje poglądy na przyczyny tej sytuacji".

"Mam nadzieję, że zdołamy dzisiaj ocenić sytuację w tych relacjach, w tym stan zamrożenia wielu mechanizmów współpracy dwustronnej" - dodał Ławrow. Zaznaczył, że we współpracy gospodarczej istnieją "pozytywne tendencje" i ocenił, że kontakty kulturalne i w sferze humanitarnej między Rosją i Wielką Brytanią rozwijają się pomyślnie.

Wielka Brytania i Rosja mogłyby współpracować w kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego - zapewnił z kolei szef brytyjskiej dyplomacji. Wymienił w tym kontekście problemy programów nuklearnych Iranu i Korei Północnej oraz uregulowanie polityczne konfliktu w Syrii.

"Przyglądając się trudnościom w naszych relacjach, takich jak sytuacja na Ukrainie, Bałkanach Zachodnich, czy cyberbezpieczeństwo, uznaję, że ważne jest, by mówić o tych sprawach, być w tych kwestiach otwartym i przyznać, że są one przeszkodą w rozwoju naszych stosunków" - podkreślił Johnson.

Zauważył, że obroty handlowe z Rosją wykazują wzrost, "mimo trudności, jakie istnieją" między oboma krajami.

Wspomniał także, że przed mistrzostwami świata w piłce nożnej, które odbędą się w Rosji latem 2018 roku, policja brytyjska już rozpoczęła współpracę ze stroną rosyjską w ramach przygotowań do zapewnienia rozgrywkom bezpieczeństwa.

Johnson zapowiadał przed wizytą, że będzie chciał rozmawiać z przedstawicielami Rosji o ich wizji zakończenia wojny w Syrii i uregulowania politycznego w tym kraju. Oczekuje się, że tematem rozmów będzie też Ukraina.

W Rosji szerokim echem odbiły się krytyczne wypowiedzi Johnsona pod adresem Moskwy wygłoszone w ostatnich dniach, w szczególności porównanie Rosji do starożytnej Sparty, którą brytyjski minister określił jako państwo "zamknięte, nieżyczliwe i antydemokratyczne".