Rośnie liczba zwolenników zmiany polskiej ustawy zasadniczej – wynika z sondażu DGP na panelu badawczym Ariadna
BADANIA
Choć nadal największą popularnością cieszy się pogląd, że konstytucja nie powinna być zmieniana, to spada liczba przekonanych do niego osób. W majowym badaniu DGP mówiło tak 36 proc. pytanych, obecnie – 32 proc. Wyraźnie wzrosła liczba zwolenników zmian w ustawie zasadniczej – z 22 do ponad 28 proc.
Jak daleko powinny pójść ewentualne zmiany? Liczba osób sądzących, że konstytucja wymaga niewielkich zmian, wzrosła od maja o 3 pkt proc. Z kolei o 1 pkt proc. więcej jest osób chcących napisania ustawy zasadniczej od nowa. Odpowiedzi na dwa pierwsze pytania pokazują jednocześnie, że spada liczba osób niezdecydowanych.
Wyniki sondażu wskazują, że poruszenie przez prezydenta Dudę kwestii referendum konsultacyjnego spowodowało, że wiele osób uznało reformę konstytucji za prawdopodobną. – Tylko jedna trzecia Polaków jest przeciwna zmianie ustawy zasadniczej. Wyniki korespondują z badaniami, o których mówił prezydent, że 70 proc. Polaków popiera pomysł przeprowadzenia referendum konsultacyjnego – uważa wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha. Wczoraj kancelaria rozpoczęła regionalne konsultacje w sprawie ewentualnego plebiscytu.
Według Rafała Chwedoruka wyniki pokazują, że wyborcy różnych ugrupowań tkwią w tej kwestii w politycznych okopach. – Przypominają one rozkład poparcia dla partii politycznych i wyraźnie odzwierciedlają skutki konfliktów – komentuje politolog.
Ciekawe są odpowiedzi na pytanie, jaki model władzy powinien być zapisany w konstytucji. Nadal najliczniej licznie reprezentowany jest pogląd, że wykonawcza powinna być podzielona między prezydenta a premiera, ale liczba osób, które tak uważają, spadła od maja o niemal 5 pkt proc., z 41 do 36 proc. Wyraźnie za to wzrosła liczba przekonanych, że władza powinna być skupiona w rękach prezydenta. W maju odpowiadało tak 20 proc. pytanych, podczas gdy w najnowszym sondażu już 28 proc.
Minimalnie, bo zaledwie o 1 pkt proc., wzrosła liczba popierających skupienie władzy w rękach premiera. To także może być wpływ kampanii prezydenckiej i dodatkowo stanowiska, jakie zajął w sprawie ustawy o sądach. Wygląda to na rodzaj premii od wyborców.
Jeśli chodzi o konkretne postulaty zmian, to ich kolejność nie zmieniła się w porównaniu z poprzednimi badaniami. Nadal najbardziej popularne jest zniesienie immunitetów parlamentarnych (choć liczba zwolenników rozwiązania spadła z 55 do 50 proc.). Ponadto chcemy zmniejszenia liczby parlamentarzystów, zwiększenia gwarancji praw obywatelskich i zwiększenia w konstytucji ochrony praw socjalnych. ⒸⓅ
Czy należy zmienić polską konstytucję / Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna