Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w poniedziałek, że zmiana europejskich traktatów będzie w procesie reformowania Unii Europejskiej w dłuższej perspektywie konieczna, jednak obecnie oba kraje powinny realizować projekty nie wymagające takich zmian.

Gabriel wypowiadał się po spotkaniu w Berlinie ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yves Le Drianem.

"Nie możemy obecnie tracić czasu tylko na dyskusje o zmianach traktatów, co będzie możliwe dopiero w dalszej perspektywie, lecz powinniśmy równolegle do tego rozpocząć wdrażanie jak największej liczby projektów nie wymagających takich zmian" - powiedział Gabriel.

Reklama

Szef niemieckiej dyplomacji wymienił w tym kontekście wspólne inwestycje, wzmocnienie paktu na rzecz wzrostu, rozwój wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Te tematy są jego zdaniem "równie ważne" dla rozwoju Europy, jak "odrębny budżet strefy euro, harmonizacja systemów podatkowych pozwalająca na likwidację dumpingu czy utworzenie stanowiska europejskiego ministra finansów".

"Musimy udowodnić w praktyce, że Niemcy i Francja potrafią sprawić, by nowa i nowoczesna Europa zrobiła krok do przodu" - powiedział Gabriel.

"Europa nie składa się tylko z Francji i Niemiec, jednak bez Francji i Niemiec Europa nie będzie w stanie osiągnąć postępu" - dodał szef niemieckiej dyplomacji.

Le Drian powiedział, że spotkanie kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Emmanuelem Macronem tydzień temu w Berlinie "wyzwoliło nową dynamikę" w relacjach między Niemcami i Francją.

Le Drian i Gabriel zapowiedzieli, że 13 lipca odbędzie się wspólne posiedzenie obu rządów.

Niemiecki polityk zaznaczył, że Berlin i Paryż położą szczególny akcent na rozwiązywanie konfliktów w Afryce. "Francja jest tam szczególnie zaangażowana, Niemcy popierają ją w tym regionie" - zapewnił Gabriel.

Le Drian nawiązał do sytuacji we wschodniej Ukrainie. "Będziemy kontynuować nasze działania w ramach Formatu Normandzkiego, aby z uporem i cierpliwie dążyć do rozwiązania kryzysu na Ukrainie" - zapowiedział szef francuskiej dyplomacji.