Władze Serbii po raz pierwszy od końca II wojny światowej upamiętniły Niemców - ofiary przymusowych wysiedleń po 1945 roku z Europy Południowo-Wschodniej. Premier Aleksandar Vuczić zainaugurował w sobotę pomnik upamiętniający Szwabów dunajskich.

"Tylko wtedy, gdy okażemy szacunek obcym ofiarom, będziemy mieli też prawo do domagania się szacunku i sprawiedliwości dla naszych ofiar" - powiedział Vuczić.

Serbski premier zainaugurował pomnik, którego głównym elementem jest wielki marmurowy krzyż, we wsi Baczki Jarak na północ od Nowego Sadu.

Pod koniec II wojny światowej wieś została przekształcona w obóz koncentracyjny dla niemieckich cywilów, którzy pozostali na terenach pod władzą jugosłowiańską - przypomina agencja Tanjug.

Niemiecka dpa zaznacza, że władze Serbii nie pozwalały dotychczas na upamiętnienie niemieckich ofiar wysiedleń. W decyzji Vuczicia o wzniesieniu pomnika agencja dostrzega "gest w kierunku pojednania z Niemcami".

Około 550 tys. Niemców osiedliło się pomiędzy XVII i XIX stuleciem na terenach późniejszej Jugosławii, działając głównie w rolnictwie, rzemiośle i handlu.

Historycy szacują, że połowa z nich popierała Hitlera i nazistowską ideologię, biorąc udział w zbrodniach popełnianych między innymi przez oddziały Waffen-SS. Obawiając się represji, część z nich wycofała się pod koniec wojny wraz z armią niemiecką z Jugosławii.

160 tys. Niemców pozostało na zamieszkiwanych od pokoleń terenach. Po wojnie władze w Belgradzie uznały ich wszystkich, niezależnie od indywidualnej winy, za zbrodniarzy wojennych i wrogów ludu. Większość z nich internowano w obozach. Od grudnia 1945 roku do kwietnia 1946 roku przetrzymywano w nim 17 tys. osób, z których 6,5 tys. zmarło - pisze dpa. Tanjug przypomina, że większość stanowiły kobiety i dzieci, które umierały przede wszystkim z głodu, chorób i z powodu złego traktowania.

Obecnie w Serbii mieszka około 4 tys. Niemców.

Jak przypomina dpa, kanclerz Angela Merkel osobiście zwróciła się do Vuczicia z prośbą o uapmiętnienie niemieckich ofiar. Od kilku lat potomkowie Szwabów dunajskich (Donauschwaben) mogą starać się o odszkodowanie za odebrany im po wojnie majątek. (PAP)