Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy będzie podlegał obróbce parlamentarnej - powiedział w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek. Podkreślił, że jest to projekt poselski, nie rządowy, a jego ostateczny kształt nie jest jeszcze znany.

Bochenek był pytany w Telewizji Republika, czy projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy autorstwa PiS, był konsultowany z premier Beatą Szydło. "Jest rzeczywiście taki projekt; ten projekt będzie podlegał obróbce parlamentarnej" - odparł, dodając, że jest to projekt poselski, a nie rządowy. "Zobaczymy jaki będzie jego ostateczny kształt" - podkreślił.

"Rozumiem, że intencją pomysłodawców było przede wszystkim usprawnienie funkcjonowania obszaru aglomeracyjnego wokół Warszawy; pod względem komunikacji, ułatwienia dla mieszkańców" - mówił rzecznik rządu.

Dopytywany o zarzuty opozycji, że celem zmiany ustroju Warszawy jest przejęcie przez PiS władzy w stolicy, Bochenek odparł, że opozycja "od samego początku krytykuje wszystkie pomysły PiS-u". "Wcale nie oczekiwałem, że ten pomysł również im się spodoba" - powiedział. W jego ocenie, "trudno wskazać jakikolwiek projekt, który zyskałby poparcie ze strony polityków opozycji".

Klub PiS złożył do marszałka Sejmu projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zakłada on m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Zgodnie z projektem, Rada miasta stołecznego Warszawy miałaby składać się z 50 radnych wybieranych w okręgach jednomandatowych. Radni mają być wybierani po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz po jednym z pozostałych gmin wchodzących w skład miasta stołecznego Warszawy.