W przyszłym tygodniu Rada Warszawy zajmie się dwoma projektami uchwał, które określą nową sieć szkół podstawowych i ponadpodstawowych w stolicy. Zmiany wymusza reforma edukacji, która likwiduje gimnazja, a przywraca m.in. 8-letnie szkoły podstawowe i 4-letnie licea.

Chodzi o uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów mających siedzibę na obszarze m.st. Warszawy do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego przez Prawo oświatowe. Druga uchwała dotyczy projektu dostosowania sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych mających siedzibę na obszarze m.st. Warszawy do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego Prawem oświatowym oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych.

Projekty rozpatrzy we wtorek Komisja Edukacji i Rodziny stołecznej Rady, a w czwartek na sesji plenarnej - sama Rada Miasta.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO) podkreśliła w rozmowie z PAP, że stołeczne władze od wielu miesięcy przygotowywały się do reformy oświaty, a projekt nowej sieci szkół powstał m.in. przy współpracy z rodzicami. "Pracowały nad tym wszystkie dzielnice, Komisja Edukacji i Rodziny; było też mnóstwo spotkań ze szkołami i z rodzicami, tak żeby zmiany w jak najmniejszym stopniu dotknęły dzieci" - dodała.

Zgodnie z Prawem oświatowym, które w tym tygodniu podpisał prezydent Andrzej Duda, zlikwidowane zostaną gimnazja, a powrócą 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące i 5-letnie technika. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

Przekształcanie szkół pociągnie za sobą konieczność stworzenia przez samorządy nowej sieci szkół. Ostateczne uchwały w tej sprawie będą musiały one podjąć do 31 marca 2017 r. Przygotowane przez samorządy sieci będą opiniowane przez kuratorów, a ich opinia będzie dla samorządów wiążąca.

Reforma wywołuje liczne protesty: samorządowców, rodziców, a nauczyciele związani z ZNP przygotowują strajk generalny w oświacie. W niektórych miastach zapowiedziane są także strajki rodzicielskie, polegające na nie posyłaniu dzieci do szkoły.