Tureckie lotnictwo i wojska lądowe zabiły w niedzielę w Syrii 48 dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie (IS) - poinformowały w poniedziałek tureckie siły zbrojne. W wyniku bombardowań z powietrza zniszczono też 23 budynki i schrony islamistów.

Jak informował w zeszłym tygodniu sztab generalny sił zbrojnych Turcji, w ramach trwającej od sierpnia 2016 roku operacji "Tarcza Eufratu" udało się odepchnąć Państwo Islamskie od granicy syryjsko-tureckiej. Od grudnia trwają ciężkie walki o znajdujące się pod kontrolą islamistów miasto Al-Bab. Oczyszczenie z dżihadystów obszarów przygranicznych było jednym z głównych założeń "Tarczy Eufratu".

Władze w Ankarze chcą też uniemożliwić kurdyjskim bojownikom, wspieranym przez USA, zdobywanie nowych terenów w Syrii. Kurdowie również próbowali odbić Al-Bab z rąk islamistów.

Reklama

Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 roku. Śmierć w wyniku konfliktu poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności kraju, zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów.