Docenienie prorodzinnych działań prowadzonych przez władze lokalne oraz inspirowanie do podejmowania oddolnych inicjatyw na rzecz rodziny - to główne cele II edycji konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2022.
- Po raz kolejny pragniemy wyłonić gminy, które na co dzień wyróżniają się konkretnymi działaniami na rzecz rodzin. Takie, w których rodzinom żyje się dobrze, bezpiecznie - gdzie mają warunki do wychowywania dzieci, powiększania rodziny. To absolutnie ogromna wartość. Gorąco zachęcam do udziału w konkursie Samorząd PRO FAMILIA. Na zgłoszenia czekamy do końca marca - mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Cztery kategorie
Reklama
W konkursie może wziąć udział każda gmina. Zgłoszenia są przyjmowane w czterech kategoriach: gminy wiejskie, wiejsko-miejskie i miejskie do 20 tys. mieszkańców, miejskie powyżej 20 tys. do 100 tys. mieszkańców, oraz miejskie powyżej 100 tys. mieszkańców.
- Realizowana przez gminy polityka prorodzinna powinna być kierowana do wszystkich rodzin, niezależnie m.in. od ich statusu materialnego. Polityka prorodzinna ma służyć wzmacnianiu rodziny, jak również tworzeniu pozytywnego jej wizerunku, w tym również małżeństwa i rodzicielstwa. Chcemy wyróżnić te gminy, które najlepiej realizują te zadania i tworzą odpowiednie warunki funkcjonowania wszystkich rodzin, a także powstawania nowych - wyjaśnia Marlena Maląg.
Formularz zgłoszeniowy wraz z wypełnioną ankietą oraz opisem długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej, należy przesłać w postaci elektronicznej poprzez udostępniony urzędom gmin system CAS (Centralna Aplikacja Statystyczna).
Dwa etapy
Konkurs prowadzony jest w dwóch etapach. W pierwszym Kapituła zweryfikuje i oceni zgłoszenia samorządów. Może ona zwrócić się o udzielenie dodatkowych wyjaśnień i ma prawo wziąć pod uwagę wskaźniki demograficzne gminy. Trzy najwyżej oceniane samorządy, w każdej kategorii konkursu, przejdą do drugiego etapu. Kapitała może wskazać też gminy do wyróżnienia. Lista gmin, które przeszły do drugiego etapu, zostanie ogłoszona na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do 7 maja.
W drugim etapie Minister Rodziny i Polityki Społecznej, w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rządu do spraw Polityki Demograficznej, wybierze po jednej gminie w każdej z kategorii, które otrzymają tytuł Samorząd PRO FAMILIA.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz wyróżnień nastąpi w maju 2022 r.
Pierwsza edycja konkursu Samorząd PRO FAMILIA cieszyła się dużym zainteresowaniem, zgłosiło się niemal 240 gmin. Wyłoniono pięciu laureatów: Miejsce Piastowe, Pleszew, Boguszów-Gorce, Otwock i Katowice. Przyznane zostały także wyróżnienia, które otrzymały Sędziszów Małopolski, Grodzisk Mazowiecki oraz Gdynia. Kapituła konkursu wyróżniła również Kępice oraz Nysę. Partnerem konkursu jest Fundacja Orlen.
JPO
Gdzie szukać informacji
Regulamin oraz dokumenty konkursowe można znaleźć na stronie internetowej www.gov.pl/rodzina w zakładce Samorząd PRO FAMILIA 2022.
foto: materiały prasowe
foto: materiały prasowe