- Skomplikowana procedura
- Cele postępowania upadłościowego
- Tryby
- Ograniczony termin
- Umorzenie zobowiązań upadłego
Rosnąca od 2020 r. liczba ogłaszanych upadłości konsumenckich wskazuje, że ten sposób ucieczki dłużników przed spłatą zobowiązań staje się coraz bardziej powszechnym problemem wierzycieli – przedsiębiorców. W I kw. 2020 r. ogłoszone zostały 2053 upadłości konsumenckie, a w tym samym okresie 2021 r. – zgodnie z danymi opublikowanymi przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej ustalonymi na podstawie ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz Krajowym Rejestrze Zadłużonych – ponad dwukrotnie więcej, bo aż 4718. Po niewielkim spadku w pierwszym kw. 2022 r. w I kw. 2023 r. ponownie odnotowano wzrost liczby ogłaszanych upadłości konsumenckich, a liczba wydanych w tym przedmiocie postanowień wyniosła 5352. Z kolei w I kw. 2024 r. ogłoszono już 5397 upadłości konsumenckich.
Skomplikowana procedura
Na perspektywę odzyskania przez przedsiębiorcę wierzytelności nie wpływa dobrze skomplikowana procedura upadłościowa, możliwość prowadzenia postępowania upadłościowego w stosunku do konsumentów w oparciu o różne tryby przewidziane w ustawie – Prawo upadłościowe oraz krótkie terminy na zgłoszenie wierzytelności i skutki ich niedochowania. Wierzyciele często nie mają wiedzy o toczącym się postępowaniu upadłościowym dłużnika, wskutek czego zgłaszają wierzytelności już po upływie terminu albo nie zgłaszają ich w ogóle. Tymczasem brak zgłoszenia wierzytelności przez wierzyciela nie chroni przed ich umorzeniem – jak niektórzy błędnie przyjmują – jeśli powstały one przed dniem ogłoszenia upadłości. Jednak warto wskazać, że nie zawsze niezgłoszona w postępowaniu upadłościowym wierzytelność ulegnie umorzeniu, gdyż dokładna weryfikacja sprawy może umożliwić zaspokojenie wierzyciela pomimo wydania przez sąd postanowienia o umorzeniu zobowiązań konsumenta.
Cele postępowania upadłościowego
Postępowanie upadłościowe w stosunku do osób fizycznych, zarówno tych będących konsumentami, jak i tych prowadzących działalność gospodarczą, ma oddłużyć upadłego. Wynika to wprost z art. 2 ust. 2 prawa upadłościowego (dalej: p.u.). Stanowi on, że celem prowadzenia postępowania upadłościowego w stosunku do osoby fizycznej jest umożliwienie umorzenia zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym.
Postępowanie upadłościowe w stosunku do osób fizycznych ma więc inny cel niż postępowanie upadłościowe prowadzone wobec przedsiębiorców niebędących osobami fizycznymi. Ta druga procedura ma bowiem doprowadzić do tego, żeby roszczenia wierzycieli zostały zaspokojone w jak najwyższym stopniu przy zachowaniu, jeśli jest to uzasadnione, przedsiębiorstwa dłużnika.
Jednak nie w każdej sytuacji dojdzie do umorzenia wszystkich wierzytelności przysługujących w stosunku do upadłego konsumenta pomimo braku zaspokojenia wierzyciela. Ustawodawca założył bowiem, że takie zaspokojenie będzie możliwe w przypadku, gdy w masie upadłości istnieje majątek, który pozwala uregulować zobowiązania w całości lub w części, lub też zaspokojenie takie może nastąpić w wyniku wykonywania planu spłat – o ile nie pozbawi to dłużnika i osób pozostających pod jego opieką środków niezbędnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb.
Tryby
Postępowanie upadłościowe w stosunku do konsumenta może być prowadzone według dwóch modeli:
1) w oparciu o przepisy ogólne o postępowaniu upadłościowym, tj. przepisy tytułu II części I ustawy – te same, które stosuje się do przedsiębiorców – z wyłączeniem możliwości umorzenia postępowania z powodu ubóstwa masy upadłości
2) w trybie uproszczonym, opartym na przepisach tytułu V części III ustawy.
Dodatkowo p.u. przewiduje też możliwość otwarcia postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli.
Ograniczony termin
Świadomość istnienia dwóch różnych trybów, w jakich może być prowadzone postępowanie upadłościowe osoby fizycznej, może zminimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji, w której zbyt późne ustalenie, że doszło do ogłoszenia upadłości dłużnika, uniemożliwi zaspokojenie roszczenia wierzyciela. W postępowaniu upadłościowym prowadzonym według zasad ogólnych wierzyciel może zgłosić swoją wierzytelność również po upływie wynikającego z art. 236 p.u. terminu oznaczonego w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości (a konsekwencją zgłoszenia wierzytelności po upływie tego terminu jest m.in. konieczność pokrycia kosztów związanych z jej zgłoszeniem. Tymczasem w uproszczonym postępowaniu konsumenckim możliwość zgłoszenia wierzytelności jest ograniczona czasowo do chwili:
- złożenia przez syndyka projektu planu spłaty wierzycieli z uzasadnieniem albo
- złożenia informacji, że zachodzą przesłanki, które obligują sąd do wydania postanowienia o odmowie ustalenia planu spłaty wierzycieli, albo
- umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłaty.
Zgodnie bowiem z art. 49114 ust. 6 p.u. zgłoszenie wierzytelności po złożeniu przez syndyka projektu planu spłaty wierzycieli z uzasadnieniem albo informacji, że zachodzą przesłanki do:
- odmowy ustalenia planu spłaty wierzycieli albo
- umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycielu, albo
- warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłaty wierzycieli, albo
- warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłat,
pozostawia się bez rozpoznania.
Co więcej, syndyk musi złożyć w sądzie projekt planu spłaty po przeprowadzeniu likwidacji majątku dłużnika. Przy czym nie może to nastąpić przed upływem terminu do zgłaszania wierzytelności, tj. przed upływem 30 dni od dnia obwieszczenia w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Pozostawienie bez rozpoznania spóźnionego zgłoszenia wierzytelności oznacza, iż nie będzie ono miało wpływu na dalszy przebieg postępowania. W przypadku braku innych zgłoszeń wierzytelności sąd będzie mógł umorzyć zobowiązania bez ustalenia planu spłaty, w tym również zobowiązania objęte spóźnionym zgłoszeniem.
Konsekwencją tak przyjętego rozwiązania jest konieczność dokładnego weryfikowania trybu, w jakim jest prowadzone postępowanie upadłościowe, oraz sprawnego procesowania w zakresie zgłaszania wierzytelności w tym postępowaniu.
Umorzenie zobowiązań upadłego
Gdy upadły wykona obowiązki wynikające z planu spłaty wierzycieli, sąd – zgodnie z art. 49121 ust. 1 p.u. – wydaje postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w trakcie wykonania planu spłaty wierzycieli. Sąd może wydać postanowienie o umorzeniu zobowiązań upadłego również w sytuacji, w której plan spłaty nie został ustalony, ponieważ sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli (art. 49114 ust. 1 p.u.).
Umorzeniu podlegają wierzytelności powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonane w trakcie wykonywania planu spłaty wierzycieli. W związku z tym, że w treści postanowienia nie wskazuje się wierzytelności, które podlegają umorzeniu w sposób umożliwiający ich jednoznaczną identyfikację, mogą powstać wątpliwości dotyczące zakresu wierzytelności objętych umorzeniem. A zatem warto wskazać, że umorzenie obejmuje wierzytelności:
- zgłoszone i uznane w planie spłat lub wciągnięte do tego planu z urzędu;
- które nie zostały zgłoszone syndykowi przez wierzyciela – także bez jego winy – jeśli tylko powstały przed dniem ogłoszenia upadłości i zostały ujawnione we wniosku o ogłoszenie upadłości, i
- które nieumyślnie nie zostały zgłoszone przez dłużnika we wniosku o ogłoszenie upadłości, o ile powstały przed dniem ogłoszenia upadłości, nawet jeśli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.
Egzekucja po umorzeniu zobowiązań
Nie wszystkie wierzytelności powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości, które nie zostały zgłoszone syndykowi w toku postępowania upadłościowego, ulegają umorzeniu. Jeśli upadły umyślnie nie ujawnił wierzytelności we wniosku o ogłoszenie upadłości, a wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu upadłościowym, wierzytelność nie podlega umorzeniu. Pozwala to na jej dochodzenie na drodze postępowania sądowego i egzekucyjnego wszczętego po wydaniu postanowienia o umorzeniu zobowiązań. W doktrynie podkreśla się, że jeśli dłużnik nie ujawnił umyślnie wierzyciela w składanym wniosku o ogłoszenie upadłości, powinien to zrobić niezwłocznie w toku postępowania. W przeciwnym razie wierzytelność nieujawniona – o ile wierzyciel nie weźmie udziału w postępowaniu – nie będzie podlegała umorzeniu. ©℗
Podstawa prawna
Podstawa prawna
• art. 2 ust. 2, art. 236, art. 49114 ust. 1, art. 49121 ust. 1 ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 794)