Podwyższony próg bezprospektowy, łatwiejsze przenosiny z NewConnect na rynek regulowany oraz zmiany dotyczące ujawniania informacji poufnych – to najważniejsze założenia regulacji, które czekają spółki akcyjne w związku z przygotowywanymi w Brukseli przepisami.

Komisja Europejska opublikowała projekt pakietu legislacyjnego (Listing Act) w wersji po konsultacjach publicznych. Ma on uatrakcyjnić pozyskiwanie kapitału przez giełdę.
– Jeśli Listing Act zostanie przyjęty, czekają nas istotne zmiany w rodzimej ustawie o ofercie publicznej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1983 ze zm.) i rewizja większości procedur po stronie emitentów – komentuje dr Joanna Róg-Dyrda, radca prawny, counsel w ALTO Legal Orczykowski sp.k.
Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazło się wykreślenie przepisu dotyczącego podstaw do wprowadzenia przez państwa członkowskie dodatkowych obowiązków dla ofert poniżej 1 mln euro (art. 1 ust. 3 rozporządzenia prospektowego nr 2017/1129). Obecnie w Polsce emitenci, którzy chcą pozyskać przez ofertę publiczną kapitał między 100 tys. euro a 1 mln euro, muszą przygotować dokument informacyjny zawierający m.in. dane emitenta, przedmiot działalności oraz aktualne wyniki finansowe.
Do obrotu na rynku regulowanym (w Polsce na Giełdzie Papierów Wartościowych) miałyby być dopuszczane spółki posiadające co najmniej 1 mln euro kapitalizacji oraz zapewniające, że przynajmniej 10 proc. ich akcji pozostawałoby w wolnym obrocie (ang. free float).
Spółki, które już są notowanie na rynku alternatywnym NewConnect, będą miały łatwiejszą możliwość zadebiutowania na GPW. – Będą mogły przygotować ograniczony dokument informacyjny, a nie znacznie bardziej kosztowny prospekt – wskazuje dr Joanna Róg-Dyrda.
Nie trzeba będzie również przygotowywać prospektu dla dopuszczenia do obrotu, jeżeli nowa emisja nie będzie większa niż 40 proc. dopuszczonych już na rynku akcji (obecnie 20 proc.).
Zaproponowano też zmiany w zasadach ujawniania informacji poufnych dotyczących procesu rozciągniętego w czasie, a także dotyczące sporządzania list insiderów.
Regulacją zajmie się teraz Parlament Europejski. Przepisy mają wejść w życie po 20 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. ©℗