Od 1 października 2024 r. nie będzie już można składać papierowych wniosków o wpis spółki cywilnej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – wynika z konsultowanego projektu nowelizacji ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (numer z wykazu UD412). Projekt opisywaliśmy na łamach DGP pod koniec września br.

Zbigniew Wojciechowski, zastępca dyrektora departamentu małych i średnich przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, opowiadał o założeniach projektu podczas konferencji „Adwokat dla przedsiębiorcy 2022”, zorganizowanej w MRiT przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie. DGP był patronem medialnym tego wydarzenia.
Przedstawiciel resortu przyznawał, że obecnie zakładanie spółki cywilnej wiąże się ze zbyt dużą biurokracją. – Konieczność dostarczania różnych dokumentów do urzędu skarbowego oraz ZUS chcemy zastąpić jednym, składanym elektronicznie wnioskiem – mówił Wojciechowski.
Zapewniał jednak, że przedsiębiorcy, którzy dziś korzystają z wiedzy urzędników podczas wizyty w urzędach, nie zostaną pozostawieni sami sobie. – Działające już Centrum Pomocy Przedsiębiorcy będzie z czasem zyskiwało na znaczeniu – podkreślał.
Zgodnie z projektem w CEIDG udostępniony ma być uniwersalny wzór umowy spółki cywilnej. Będzie można zawrzeć umowę przy wykorzystaniu tego wzoru poprzez profil zaufany lub osobisty albo podpis elektroniczny. Pojawi się też możliwość dołączania innych formularzy niezbędnych do realizacji spraw związanych ze spółką cywilną (np. VAT-R). Dodana zostanie również funkcjonalność pobierania zaświadczenia o spółce cywilnej w postaci wydruku z CEIDG.
Zmienią się także przepisy dotyczące ujawnienia w CEIDG danych pełnomocnika. Dzięki ujawnieniu informacji o jego ustanowieniu nie będzie się on musiał posługiwać innym dokumentem poświadczającym pełnomocnictwo ani ponosić opłaty skarbowej.
CEIDG ma też automatycznie synchronizować informacje np. z rejestru PESEL leżącego w gestii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Adrian Zwoliński, ekspert Konfederacji Lewiatan, chwali pomysły ustanowienia CEIDG rejestrem docelowym dla spółki cywilnej. – Przedsiębiorcy, czy też w ogóle obywatele, dostaną możliwość zapoznania się z wieloma informacjami na temat spółek cywilnych. W tym danymi dotyczącymi wspólników, w jednym, łatwo dostępnym miejscu – ocenia Zwoliński. ©℗