Ceny suplementów diety marki Solgar przez wiele lat były ustalane w wyniku porozumienia ograniczającego konkurencję – poinformował prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nałożył on na spółkę Solgar Polska sankcję opiewającą na ponad 1,2 mln zł. Ukarane zostały również dwie menedżerki firmy, jako że były osobiście odpowiedzialne za funkcjonowanie zmowy. Łączna kara nałożona na nie wyniosła ponad 280 tys. zł.

– Przeprowadzone postępowanie wykazało, że przez wiele lat detaliści nie mogli sprzedawać produktów marki Solgar taniej, niż w cenach odgórnie narzuconych przez Solgar Polska. To oznacza, że konsumenci płacili za suplementy więcej niż mogliby to robić w warunkach uczciwej konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami – stwierdził Tomasz Chróstny, szef UOKiK, cytowany w komunikacie urzędu.
Niedozwolone porozumienie miało trwać co najmniej od marca 2010 r. do przynajmniej października 2017 r. Ustaleń z dystrybutorami detalicznymi dokonywano w formie pisemnej, a dodatkowo poprzez e-maile, telefon lub przy bezpośrednich spotkaniach.
Solgar Polska monitorowała ceny stosowane przez partnerów handlowych i karciła tych, którzy próbowali sprzedawać jej produkty poniżej ustalonej kwoty. Za nieprzestrzeganie ustaleń dystrybutorom groziła utrata preferencyjnych warunków współpracy lub nawet wypowiedzenie umowy. Również sprzedawcy obserwowali wzajemnie swoje stawki i informowali firmę, jeżeli któryś z nich stosował niższe.
Warszawska spółka wprowadza do obrotu suplementy diety, m.in. witaminy, zioła i mikroelementy, wytwarzane przez amerykańską spółkę Solgar Inc. Są one sprzedawane głównie w aptekach i przez internet.
Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.