– Przeprowadzone postępowanie wykazało, że przez wiele lat detaliści nie mogli sprzedawać produktów marki Solgar taniej, niż w cenach odgórnie narzuconych przez Solgar Polska. To oznacza, że konsumenci płacili za suplementy więcej niż mogliby to robić w warunkach uczciwej konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami – stwierdził Tomasz Chróstny, szef UOKiK, cytowany w komunikacie urzędu.
Niedozwolone porozumienie miało trwać co najmniej od marca 2010 r. do przynajmniej października 2017 r. Ustaleń z dystrybutorami detalicznymi dokonywano w formie pisemnej, a dodatkowo poprzez e-maile, telefon lub przy bezpośrednich spotkaniach.
Solgar Polska monitorowała ceny stosowane przez partnerów handlowych i karciła tych, którzy próbowali sprzedawać jej produkty poniżej ustalonej kwoty. Za nieprzestrzeganie ustaleń dystrybutorom groziła utrata preferencyjnych warunków współpracy lub nawet wypowiedzenie umowy. Również sprzedawcy obserwowali wzajemnie swoje stawki i informowali firmę, jeżeli któryś z nich stosował niższe.
Reklama
Warszawska spółka wprowadza do obrotu suplementy diety, m.in. witaminy, zioła i mikroelementy, wytwarzane przez amerykańską spółkę Solgar Inc. Są one sprzedawane głównie w aptekach i przez internet.
Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.