Sejm odrzucił poprawki wniesione do kontrowersyjnej ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Jedyna zmiana w stosunku do pierwotnej treści projektu polega na wprowadzeniu zapisu, że umowa zamiany nie może być zawarta bez uzyskania pozytywnej opinii komisji sejmowej (wcześniej za brak opinii projekt przewidywał nieważność umowy).

Przypomnijmy, że ustawa zakłada możliwość zamiany gruntów będących w gestii Lasów Państwowych na cele inwestycyjne. Przepisy od początku budzą wątpliwości nie tylko ze względu na materię, którą regulują, ale również tryb ich procedowania (o wątpliwościach ekspertów pisaliśmy m.in. w tekście „Fabryka w miejscu lasu? Tak, ale tylko państwowa”, DGP nr 139/2021).
W raporcie sporządzonym na zlecenie Greenpeace Polska Fundacja Frank Bolt wskazuje m.in. na możliwość naruszenia przepisów unijnych dotyczących pomocy publicznej. „Ryzyko udzielenia takiej pomocy nabiera realnych kształtów w sytuacji dysproporcji wartości zamienianych nieruchomości i przeniesieniu na podmiot trzeci własności nieruchomości o wartości wyższej niż wartość nieruchomości, której własność przenoszona jest na Skarb Państwa (...). Prawdopodobieństwo to staje się jeszcze wyższe, gdy weźmie się pod uwagę pozostałe mechanizmy zawarte w projekcie, a związane ze zwolnieniem z opłat, należności i jednorazowego odszkodowania, a także z ponoszenia kosztów wycinki drzew i krzewów na terenie nieruchomości, będących przedmiotem umowy zamiany” – podkreślają autorzy.
Przypominają, że zgodnie z art. 107 Traktatu o funkcjonowaniu UE wszelka pomoc przyznawana przez państwo, która zakłóca konkurencję (lub tym grozi) przez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów, jest niezgodna z rynkiem wewnętrznym. Tymczasem przepisy ustawy nie dość, że dotyczą określonych podmiotów wymienionych w ustawie, to jeszcze zdecydowanie poprawiają ich konkurencyjność na tle innych przedsiębiorstw przez możliwość skorzystania z preferencyjnych zasad ustalenia lokalizacji pod inwestycje.
Autorzy raportu wskazują co prawda, że ostateczna ocena, czy doszło do udzielenia pomocy publicznej, będzie miała miejsce w stosunku do konkretnego przypadku. – Jednakże już teraz w świetle dostępnych informacji (także medialnych) i treści projektu można wskazać, że z dużym prawdopodobieństwem zastosowanie jego przepisów do tego doprowadzi – czytamy w raporcie fundacji.
Etap legislacyjny
Ustawa skierowana do Senatu