Prokura jest to pełnomocnictwo udzielone przez przedsiębiorcę jednej lub kilku osobom fizycznym, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Pod rygorem nieważności powinna zostać udzielona na piśmie.

SŁOWNICZEK
PROKURA ŁĄCZNA jest to prokura udzielona kilku osobom łącznie.
PROKURA ODDZIAŁOWA jest to prokura ograniczona do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa.

Udzielenie prokury przedsiębiorca powinien zgłosić do rejestru przedsiębiorców, określając jej rodzaj, a przy prokurze łącznej – także sposób wykonywania.

Wygaśnięcie

W razie: wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru, ogłoszenia upadłości, otwarcia likwidacji, przekształcenia przedsiębiorcy lub śmierci prokurenta prokura wygasa. Natomiast nie wygasa w razie śmierci przedsiębiorcy lub utraty przez niego zdolności do czynności prawnych. Wygaśnięcie prokury przedsiębiorca powinien zgłosić do rejestru przedsiębiorców.

Uprawnienia prokurenta

Wprawdzie prokura nie może zostać przeniesiona, ale prokurent może ustanowić pełnomocnika do wykonania poszczególnych czynności albo pewnego rodzaju czynności. Prokurent powinien złożyć własnoręczny podpis zgodnie ze wzorem podpisu, jaki znajduje się w aktach rejestrowych. Musi też zamieścić dopisek wskazujący na prokurę, jeżeli z treści dokumentu nie wynika, że działał jako prokurent. Aby prokurent mógł zbyć przedsiębiorstwo, oddać je do czasowego korzystania, zbyć lub obciążyć nieruchomość, powinien mieć pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Podstawa prawna
Art. 1091–1099 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).