W czwartek wieczorem Sejm debatuje nad tym projektem. Brejza w imieniu klubu PO zgłosił wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu "w całości tego skandalicznego i patologicznego" projektu. "To kolejna ustawa rozbijacka, demolująca Trybunał. Dziwi tak wczesna pora debaty - godzina 20 - ale jeśli chodzi o opinie, to standard: opinii do tej ustawy brak" - podkreślił poseł Platformy.

Zwracając się do PiS dodał: "Konsekwentnie niszczycie zasadę podziału władz; niszczycie tak naprawdę tradycję polskiego konstytucjonalizmu, tadycję polskiego ustroju".

Wcześniej przedstawiciel PiS Daniel Milewski mówiąc o projekcie zaznaczył, że jest on "ostatnim akordem w koncercie o TK". Przypominał, że cała sprawa zaczęła się od zapisania przez PO w 2015 r. w nowej ustawie o TK możliwości wyboru pięciu sędziów TK "na zapas", mimo bliskiego końca kadencji Sejmu.

"Jeśli my mieliśmy problem z akordem, to wasz pianista pozrywał wszystkie struny w fortepianie i uciekł na L-4. To jest kompromitujące. Fortepian stoi i jest nie do użytku" - powiedział Brejza odnosząc się do wystąpienia posła PiS.