Centrum Karier Uniwersytetu Łódzkiego ruszyło z nowym projektem wsparcia studentów wchodzących na rynek pracy. W ciągu trzech lat opieką objętych zostanie tysiąc osób. Uczelnia uzyskała na ten cel 1,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

"Jako jedyna łódzka uczelnia możemy pochwalić się sukcesem w konkursie na dofinansowanie tego typu projektu. +KreaTOR KARIERY+ adresowany jest do studentów UŁ. Zaplanowaliśmy, że obejmiemy wsparciem tysiąc osób na przestrzeni trzech lat" - poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Centrum Karier i Współpracy z Pracodawcami UŁ Dariusz Koperczak.

W ramach programu na wsparcie mogą liczyć studenci wszystkich wydziałów UŁ - wszystkich kierunków i specjalności. Priorytetowo przyjmowani będą studenci studiów stacjonarnych ostatnich dwóch semestrów studiów I i II stopnia.

"Projekt obejmuje szereg działań, które pomogą absolwentom uczelni w wejściu na rynek pracy - szczególnie tym, którzy nie do końca wiedzą, w jakim iść kierunku, w jakich branżach i sektorach mogliby wykorzystać swoją wiedzę. Dzięki dofinansowaniu rozwiniemy szczególnie cztery formy wsparcia - doradztwo zawodowe, indywidualne doradztwo dotyczące zakładania działalności gospodarczej, coaching oraz mentoring dla osób podejmujących pracę" - wyjaśnił Koperczak.

Każdy student biorący udział w projekcie poddany zostanie diagnozie kompetencji. Doradcy zawodowi - dzięki unijnemu wsparciu Centrum Karier UŁ zatrudniło więcej takich specjalistów - pomogą w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, przygotują do rozmowy kwalifikacyjnej i wskażą metody poszukiwania pracy.

Uzupełniającą ścieżką wsparcia będzie doradztwo w zakresie przedsiębiorczości. Przewidziano nie tylko indywidualne porady dotyczące potencjału biznesowego i innowacyjnego, ale też warsztaty konstruowania biznesplanów, aspektów prawnych i ekonomicznych prowadzenia własnej firmy, marketingu i księgowości.

Nowością w działalności Centrum Karier jest coaching dla absolwentów uczelni zaczynających pracę. Wsparcie coacha ma pomóc w utrzymaniu zatrudnienia, poprawie zarządzania czasem czy w radzeniu sobie z sytuacjami stresowymi w pracy.

"Mamy też ofertę dla pracodawców. Przedsiębiorstwa, które zatrudnią uczestników projektu, będą mogły uzyskać dodatkowe wsparcie na mentorów - czyli osoby wskazane przez pracodawcę, które przez trzy pierwsze miesiące zatrudnienia będą opiekować się nowym pracownikiem - absolwentem UŁ. Mentoring pomaga w jak najlepszym wdrożeniu uczestników projektu w system pracy w danej firmie" - zaznaczył Koperczak.

Projekt realizowany z dofinansowaniem NCBR nie jest jedyną formą wsparcia, jaką UŁ oferuje swoim studentom i absolwentom, by umożliwić im dobry start zawodowy. Na czwartek zaplanowano Uniwersyteckie Targi Pracy, na których zaprezentuje się ponad 50 przedstawicieli różnych branż gospodarki. W ubiegłorocznej edycji targów wzięło udział ponad 6 tys. studentów.

W tym roku - po raz pierwszy - organizatorzy przygotowali dla uczestników targów aplikację mobilną UTPuni, która ma ułatwić im poruszanie się po Wydziale Zarządzania, gdzie odbędzie się impreza, oraz pomoże odnaleźć stoiska wymarzonych pracodawców. (PAP)