Gowin rozpoczął tego dnia oficjalna wizytę w ChRL. W Pekinie w ambasadzie RP spotkał się ze studentami polonistyki z Pekinu, lektorami języka polskiego, tłumaczami literatury polskiej, chińskimi absolwentami polskich uczelni i Polakami, którzy studiują w stolicy Chin.

„Cieszę się, że są wśród nas popularyzatorzy kultury polskiej w Chinach, tłumacze dzieł polskiej literatury – pokreślił Gowin na spotkaniu. - Wierzę, że będziecie w przyszłości ambasadorami Chin w Polsce i polski w Chinach”.

Jak dodał, niedawne wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Pekinie i prezydenta Chin Xi Jinpinga w Warszawie otworzyły nową epokę w polsko-chińskich stosunkach. „Polski i chiński rząd są zdecydowane, żeby rozwijać współpracę. Chcą zbudować partnerstwo nie tylko między Polską a Chinami, ale także między Chinami i całą Europą Środkowo-Wschodnią. Przełoży się to z całą pewnością na pogłębianie współpracy gospodarczej, ale trzeba pamiętać, że przed gospodarką zawsze idzie kultura” – zaznaczył wicepremier.

Dlatego - jak dodał Gowin - niezmiernie cieszy go, że niedawno w Pekinie, obok działających od 1954 roku studiów polonistycznych na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych, pojawiła się także polonistyka na Pekińskim Uniwersytecie Studiów Zagranicznych. „Mam nadzieję, że już wkrótce ci, którzy dzisiaj studiują język polski w Chinach, pojawią się także Polsce. Serdecznie was do Polski zapraszamy” – zwrócił się do zebranych studentów.

Ambasador Mirosław Gajewski powiedział, że polsko-chińska wymiana w zakresie szkolnictwa wyższego na razie obejmuje głównie studentów. "Naszą ambicją jest, żeby również dotyczyła prowadzenia wspólnych projektów badawczych. Zachęcanie chińskich studentów do studiowania w Polsce jest bardzo ważnym obszarem naszej działalności. Mamy już określone osiągnięcia. Naszym priorytetem jest też rozpowszechnianie języka polskiego i studiów polonoznawczych w Chinach" - powiedział.

W spotkaniu wzięła udział Yi Lijun, profesor Pekińskiego Uniwersytety Języków Obcych, która przetłumaczyła na język chiński m.in. dzieła Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza. Jak powiedziała PAP, do Polski przyjechała w latach 50. by studiować polonistykę. "Przyjechałam studiować na Uniwersytecie Warszawskim. O Polsce wiedziałam tyle, że Mikołaj Kopernik był polskim astronomem. Połowa Warszawy leżała wtedy jeszcze w gruzach. Nauka języka była bardzo trudna, ale udało mi się uzyskać tytuł magistra. Odwiedziłam ostatnio Polskę w 2007 roku i to już zupełnie inny kraj. Przetłumaczyłam na język chiński trylogię Sienkiewicza, "Dziady" Mickiewicza i "Ferdydurke" Gombrowicza. W tym roku w grudniu wydaję opowiadania Mrożka" - powiedziała PAP.

Języka polskiego na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych uczy się Zhao Zhen. "W polskim najtrudniejsza jest gramatyka. Wymowa "ż", "sz", "cz" nie nastręcza takich problemów, bo podobną wymowę można odnaleźć w języku chińskim. Za dwa lata chciałabym przyjechać do Polski na studia magisterskie, po tym jak uzyskam dyplom na pekińskim uniwersytecie. W Polsce chciałabym studiować ekonomię" - powiedziała PAP.

Podczas kilkudniowego pobytu w Chinach Gowin spotka się m.in. z wicepremier ChRL Liu Yandong, ministrem oświaty Chenem Baoshengiem i ministrem nauki i techniki Wanem Gangiem. Celem wizyty jest rozwój polsko-chińskich kontaktów gospodarczych, naukowych i w dziedzinie technologii kosmicznych.

Ważnym elementem wizyty ma być także wzmacnianie współpracy pomiędzy polskimi i chińskimi uczelniami wyższymi. W Pekinie wicepremier weźmie udział m.in. w spotkaniu ministrów edukacji i szkolnictwa wyższego UE-Chiny. Odwiedzi również Uniwersytet Tsinghua, jedną z najlepszych chińskich uczelni, gdzie spotka się z władzami tej placówki. Jednym z jej absolwentów jest obecny prezydent Chin Xi Jinping.

Gowin w Pekinie odwiedzi m.in. Chińską Akademię Technologii Kosmicznych (CAST) i spotka się z władzami tego ośrodka. CAST w 1970 roku umieściła w przestrzeni okołoziemskiej pierwszego sztucznego satelitę chińskiej produkcji. Podczas wizyty w Pekinie planowane jest też spotkanie z komisarzem UE ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tiborem Navracsicsem.

Wicepremier Gowin odwiedzi też miasto Chengdu, stolicę prowincji Syczuan. Spotka się z władzami tego regionu i odwiedzi Uniwersytet Syczuański, gdzie planowane jest spotkanie ze studentami, władzami uczelni i otwarcie Centrum Studiów nad Polską.

Z Pekinu Łukasz Osiński (PAP)