Poseł PSL atmosferę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka określił jako "skandaliczną, niegodną żadnego projektu, a tym bardziej regulującego kwestie dotyczące aborcji".

"Kolejny wniosek wynikający z tego posiedzenia, to cynizm PiS-u, który widać pod wpływem ewoluujących nastrojów społecznych, licznych +czarnych marszów+ zmienił całkowicie koniunkturalnie podejście do spraw regulacji dopuszczenia aborcji" - uważa Paszyk.

Podkreślił, że nie po raz pierwszy PiS zachowuje się w ten sposób. W wielu kwestiach i w przeszłości i obecnie tak było, że PiS koniunkturalnie podchodzi dostosowuje decyzje, stanowiska do opinii społecznej Ten cynizm dzisiaj wyszedł na światło dzienne jeszcze raz" - dodał Paszyk.

"Widzimy, że PiS się pogubiło i właściwie trudno powiedzieć, czy popierają zaostrzenie tego prawa, czy nie popierają. Nie mają zdania. To partia, która działa na zasadzie populistycznych haseł, które trafiają do wyborców. PiS staje się niewyrazisty" - ocenił rzecznik PSL Jakub Stefaniak.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka opowiedziała się w środę za odrzuceniem obywatelskiego projektu zaostrzającego przepisy dot. aborcji.

Komisja zajęła się projektem na popołudniowym posiedzeniu. Zgłoszono wnioski o odrzucenie projektu w całości; złożył je Witold Czarnecki (PiS) oraz grupa posłów PO. Nowoczesna złożyła wniosek o wysłuchanie publiczne.

Wniosek o odrzucenie, jako najdalej idący, głosowano jako pierwszy i na tym zakończono posiedzenie. (PAP)