„Decyzję o odwołaniu obchodów 77. rocznicy rozstrzelania obrońców Poczty Polskiej podjęto z uwagi na bezpieczeństwo ich uczestników” - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Z uwagi na trudne warunki pogodowe Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku zdecydował w środę o zamknięciu do odwołania dla odwiedzających wszystkich cmentarzy komunalnych oraz parków.

Silny wiatr powodujący od godzin nocnych sztorm na Bałtyku dał się we znaki molo w Sopocie.

Jak poinformował w środę Marcin Kulwas z Kąpieliska Morskiego Sopot fale naruszyły dolne pokłady molo.

„Mamy do czynienia ze smutną prawidłowością w tak trudnych warunkach pogodowych. Najbardziej ucierpiał dolny pomost, do którego przybijają statki Żeglugi Gdańskiej oraz połączone z nim przejście na ostrogę - boczny pomost wzdłuż przystani jachtowej. Dolne pomosty mają tę niewdzięczną rolę, że zawsze jako pierwsze przyjmują uderzenie fal, które załamują się przy zbliżaniu się do brzegu” – wyjaśnił.

Ta część mola od października jest zamykana dla spacerowiczów.

Kulwas podkreślił, że dzięki żelbetowej konstrukcji falochronu przystani jachtowej wspartej przez 25-metrowy wał z kamieni konstrukcja głównego pomostu spacerowego, budynek na głowicy oraz jednostki w przystani, są na razie bezpieczne.

Wartość szkód na molo zostanie oszacowana po zakończeniu sztormu.

Synoptycy prognozują w Pomorskiem do godzin wieczornych w środę wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 55 km/h, z porywami do 75 km/h, z północnego-wschodu. (PAP)