Wicepremier i szefowa MSW Bułgarii Rumiaan Byczwarowa poinformowała w czwartek, że w najbliższych dniach ma zostać powołana specjalna struktura do walki z nielegalną imigracją. W jej skład wejdą przedstawiciele różnych służb bezpieczeństwa.

Obecnie - zdaniem Byczwarowej - koordynacja ich działań jest utrudniona.

Minister powiedziała, że nowa struktura będzie działać na wzór Ośrodka do Zwalczania Przemytu, który w ocenie rządu ma bardzo dobre wyniki. Jego działalność w wykrywaniu zatajonych podatków i ceł doprowadziła w ciągu roku do zwiększenia przychodów budżetowych o ponad 1,5 mld lewów (750 mln euro) - poinformował niedawno premier Bojko Borysow.

"Priorytetem będzie zapobieganie przemytowi ludzi, ponieważ w ostatnich dniach obserwujemy aktywizację kanałów przerzutowych” – oświadczyła Byczwarowa, której wypowiedź cytuje czwartkowa prasa.

Ochrona granicy z Turcją, wzmocniona w połowie lipca przez dodatkowe oddziały policji granicznej i wojska, otrzyma również wsparcie od unijnej agencji ds. granic Frontex. W ramach misji pomocniczej do Bułgarii przybędzie 60 polskich oficerów razem ze sprzętem.

pomoc obiecał szef polskiego MSW Mariusz Błaszczak podczas czerwcowej wizyty w Bułgarii. Wyjaśnił wówczas, że chodzi o 60 strażników granicznych - 40 policjantów oraz 20 pracowników Urzędu do Spraw Cudzoziemców. "Taką propozycję złożyliśmy też oficjalnie w ramach Frontexu” - powiedział.

W ostatnich kilkunastu dniach w Bułgarii odczuwa się wzrost napięcia w związku z nasileniem się presji migracyjnej na granicy z Turcją, a także w związku z z zamknięciem przez Serbię granicy z Bułgarią dla uciekających na zachód nielegalnych imigrantów.

W Sofii wprowadzono całodobową obserwację regionu wokół meczetu, gdzie gromadzą się migranci; MSW wysłało tam stałe patrole. Podczas akcji policyjnej przeciw nielegalnym migrantom zatrzymano 65 osób.

Postanowiono wprowadzić bardziej rygorystyczny reżim w ośrodkach dla uchodźców. Będą tam zamknięte oddziały dla osób uważanych za potencjalnie niebezpieczne. Będzie także wprowadzona całodobowa obserwacja za pomocą kamer. Tylko w sofijskim ośrodku będzie to kosztować 200 tys. euro.

Policyjne operacje przeciw nielegalnej imigracji będą prowadzone regularnie w całym kraju - poinformowała Byczwarowa.

Do końca miesiąca sądowi mają być przekazane akty oskarżenia przeciw policjantom drogowym zamieszanym w przemyt cudzoziemców. Grupę czterech funkcjonariuszy zatrzymano pod koniec lipca, trwa też dochodzenie przeciw pięciu ich kolegom. Według prokuratury policjanci zapewniali ochronę pojazdom przewożącym nielegalnych imigrantów do granic z Serbią, a niekiedy nawet sami uczestniczyli w przemycie.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)