Podczas debaty o ŚDM Pilch powiedział, że pielgrzymi będą chronieni we wszystkich miejscach, gdzie będą przebywać. "Do piątku chciałby uzgodnić wszystkie instytucje, które dodatkowo będziemy chronić, które dodatkowo będą zabezpieczane" – mówił Pilch. Wyjaśnił, że chodzi np. o Kościół Mariacki, Wawel i "około 40" innych miejsc. Nie jest to jednak liczba ostateczna.

Wojewoda dodał, że w trakcie ŚDM na Błoniach czy w Campusie Misericordiae będą punkty selektywnej kontroli bezpieczeństwa.

Wojewoda powiedział PAP, że miejsca, które powinny być szczególnie chronione, mają wskazać władze gmin i powiatów. Na podstawie ich zgłoszeń wojewoda w porozumieniu ze służbami zarządzania kryzysowego i Komitetem Organizacyjnym ŚDM ustali ostateczną listę tych obiektów. „Zwrócę się do tych instytucji, aby wzmocniły ochronę. Wystąpię też do Komendy Wojewódzkiej Policji o zwiększenie liczby patroli w tych rejonach” – mówił Pilch.

"Wieliczka będzie tak bezpieczna jak Watykan" - zapewnił podczas debaty burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Dodał, że służby od wielu miesięcy przygotowują się do ŚDM i analizują różne scenariusze. "Uważam, że Kraków, Brzegi są jedynymi z najbezpieczniejszych miast w Polsce, dlatego, że ta ilość pracy służb mundurowych jest tak intensywna, że trzeba im zaufać, bo wiem, jak dobrze jest to robione” - powiedział Kozioł.

Ks. Adam Parszywka, szef biura prasowego Komitetu Organizacyjnego ŚDM, pytany o weryfikację pielgrzymów mówił, że nie są to grupy anonimowe, ale ludzie, którzy się znają. "Te osoby, które się rejestrują, przechodzą kontrolę komitetu parafialnego i komitetu organizacyjnego, ich dane są przekazywane służbom, a ostatecznie służby będą pracować na ulicach Małopolski i Krakowa” – powiedział ks. Parszywka. „Miejsca wydarzeń centralnych są tak mocno nacechowane bezpieczeństwem, że życzyłbym sobie, żeby wszystkie miejsca w świecie były tak chronione i tak starannie przygotowywane, jak to jest przygotowywane od wielu miesięcy przy współpracy wszystkich niemal służb” – zaznaczył.

Debata o ŚDM, które potrwają od 26 do 31 lipca, została zorganizowana przez Radio Kraków.(PAP)