statystyki

Parafianowicz: Polski pomysł na politykę zagraniczną błysł i zgasł

autor: Zbigniew Parafianowicz27.06.2016, 07:30; Aktualizacja: 27.06.2016, 08:13
Polska mapa

Możemy z całego serca uznawać Zjednoczone Królestwo za partnera. Możemy się nim fascynować jak chorąży Jacenko z „Kontry” Józefa Mackiewicza. Nie spodziewajmy się jednak wzajemnościźródło: Materiały Prasowe

Ekspresowy upadek koncepcji polskiej polityki zagranicznej opartej na ścisłym sojuszu z Wielką Brytanią można uznać za fenomen. Nie minęło bowiem nawet pół roku od ogłoszenia jej z trybuny sejmowej.

Krótko po exposé szefa dyplomacji w styczniu tego roku pytaliśmy, czy Witold Waszczykowski, stawiając na Wielką Brytanię, a nie na Niemcy, uwzględnił ryzyko związane z Brexitem? Czy da się prowadzić skuteczną politykę europejską w oparciu o państwo, które szykuje się do opuszczenia UE? Minister unikał odpowiedzi na te pytania. Londyn miał być przeciwwagą dla Berlina. Alternatywą wobec Niemiec, które zawiodły wstającą z kolan Polskę. Rzeczywistość szybko zweryfikowała założenia dyplomatycznych iluzji ministra Waszczykowskiego. Zresztą nie tylko na odcinku brytyjskim.

Wraz z porażką i planowanym ustąpieniem ze stanowiska Davida Camerona w Londynie do głosu dojdą politycy, z którymi łatwo nie znajdziemy wspólnego języka. Marsz po władzę rozpoczął populista i były burmistrz brytyjskiej stolicy Boris Johnson. Polityk, który chciałby uregulowania stosunków z Rosją, Ukrainę uznaje za dzikie pola Europy, a wspólną europejską politykę zagraniczną traktuje jako źródło napięć w stosunkach z Moskwą, które należy wyeliminować.

W takim układzie personalnym na szczytach władzy w Londynie nasz strategiczny sojusz z Wielką Brytanią będzie jednostronny i bezwartościowy. Możemy z całego serca uznawać Zjednoczone Królestwo za partnera. Możemy się nim fascynować jak chorąży Jacenko z „Kontry” Józefa Mackiewicza. Nie spodziewajmy się jednak wzajemności.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie