statystyki

Szybkie zbrojenie cybertarczy przed ŚDM i szczytem NATO

autor: Sylwia Czubkowska08.06.2016, 07:57; Aktualizacja: 08.06.2016, 08:39
cyberbezpieczeństwo, kłódka, bezpieczeństwo, internet, IT, komputer

CERT Narodowy ma być centrum wychwytywania cyberzagrożeń kierowanych tak w stronę instytucji rządowych, jak i polskiej infrastruktury krytycznej.źródło: ShutterStock

W połowie czerwca pilotażowo, a od 1 lipca w pełnej gotowości rusza CERT Narodowy, speczespół do reagowania na incydenty cybernetyczne dla całego kraju.

Choć jeszcze nie jest gotowa strategia ochrony cyberprzestrzeni Polski ani nie jest do końca ustalony podział kompetencji między resortami spraw wewnętrznych, cyfryzacji i obrony, zbliżające się Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO zmusiły rząd do szybszego przygotowania podstaw cybernetycznej ochrony kraju.

Jak wykazał niedawny raport NIK, wciąż najważniejsze instytucje w Polsce nie dbają o swoje cyberbezpieczeństwo. NIK przed kilkunastoma dniami zgromiła ministerstwa skarbu, sprawiedliwości, a także Straż Graniczną, NFZ i KRUS za to, że ich systemy są słabo zabezpieczone, chaotycznie zarządzane i podatne na ataki, a w efekcie dane z rządowych baz mogą wpaść w niepowołane ręce.

To, a także ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o podwyższonym zagrożeniu terrorystycznym w związku z ŚDM, skłoniło Ministerstwo Cyfryzacji do przyspieszenia prac.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie