Fałszywe wizy Schengen, dowody osobiste, prawa jazdy, prawa pobytu i paszporty znajdowały kupców w różnych krajach Unii Europejskiej, Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Grecka policji podała, że ta sama organizacja przestępcza oferowała odpłatnie przemyt ludzi przez granice.

Organizacja fałszerzy i przemytników miała siedzibę w Atenach i dzieliła się na dwie grupy: jedną kierowaną przez Sudańczyków, a drugą - Banglijczyków. W sumie zatrzymano w Grecji 16 osób, kolejni są poszukiwani. Obie grupy wysłały w sumie do odbiorców w zeszłym roku co najmniej kilkaset podrobionych dokumentów.

Z kolei w Czechach rozbito 3-osobową grupę, która skupowała w tym kraju skradzione albo zgubione dowody tożsamości i inne tego rodzaju papiery i odsyłała je do wspólników w Atenach, by tam powstały dzięki nim dokumenty potwierdzające fałszywą tożsamość. Gotowe produkty były z powrotem odsyłane do Czech i stamtąd kierowane do nabywców w różnych krajach. Czeska grupa zajmowała się także wytwarzaniem fałszywych wiz Schengen.(PAP)