Szczególnym wydarzeniem festiwalu będą występy solistyki filharmonii w Odessie Vladislavy Vdovichenko – mówi PAP przewodniczący szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Jan Syrnyk. Jak dodaje, Vdovichenko jest znana fanom twórczości Anny German z filmu, w którym ukraińska solistka użyczyła swojego głosu w partiach wokalnych.

W programie imprezy znalazły się także koncerty lwowskiego zespołu akordeonowego Reconanse Trio i grupy ukraińskich filharmoników grających na narodowych instrumentach – powiedział Syrnyk.

Młodszej części słuchaczy powinny przypaść do gusty koncerty grup poruszających się w stylistykach folk, rock, czy ska. W weekend zagrają m.in. kijowski „Tin Sontsya”, czy „Tsvit Kulbaby” i „Friend's time”, oba pochodzące z Iwano-Frankiwska.

Dni Kultury Ukraińskiej to nie tylko muzyka. Ich uczestnicy będą również mieli szansę spróbować specjałów ukraińskiej kuchni, zobaczyć wystawę tradycyjnych strojów, czy wytworów rękodzieła. „Staramy się także, aby do Szczecina przyjechała pochodząca z Krymu artystka wytwarzająca ceramikę z oryginalnymi tatarskimi wzorami” – mówi Syrnyk.

W ramach imprezy zaplanowano także spotkanie z dziennikarką Marią Stepan.

Tegoroczne Dni Kultury Ukraińskiej rozpoczną się w najbliższą środę i potrwają do niedzieli. Organizatorami imprezy są: szczeciński oddział Związku Ukraińców w Polsce oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie przy współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Ukraińcy są najliczniejszą mniejszością narodową na Pomorzu Zachodnim. W większości przybyli do obecnego województwa zachodniopomorskiego w ramach akcji "Wisła", czyli w czasie przymusowego wysiedlenia z południowo-wschodniej Polski obywateli polskich narodowości ukraińskiej w 1947 r. Do dawnego woj. szczecińskiego przesiedlono wówczas około 50 tys. osób.

Szacuje się, że w regionie żyje ok. 30 tys. Ukraińców, a kolejne 20 tys. to mieszkańcy Ukrainy pracujący na Pomorzu Zachodnim.

Największe skupiska mniejszości ukraińskiej zamieszkują byłe woj. koszalińskie, gdzie działa także jedyne w regionie ukraińskie liceum ogólnokształcące w Białym Borze.(PAP)