statystyki

Ostateczna decyzja podatkowa też jest do wzruszenia

autor: Jakub Pawłowski25.05.2016, 07:38; Aktualizacja: 25.05.2016, 07:40
prawo, biznes, dokument

W doktrynie często prezentowany jest pogląd, iż wniesienie skargi do sądu uniemożliwia ponowne wszczęcie postępowania administracyjnego.źródło: ShutterStock

Jeżeli wyjdą na jaw nowe dowody, można żądać wznowienia postępowania podatkowego, nawet gdy skarga czeka już na rozpatrzenie przez Naczelny Sąd Administracyjny – uznał WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę z o.o., która najpierw złożyła skargę kasacyjną na niekorzystny dla niej wyrok I instancji, a dopiero potem wniosła o wznowienie postępowania podatkowego. Twierdziła, że w obliczu nowych dowodów (przesłuchań świadków) może domagać się nadzwyczajnego trybu postępowania, o którym mowa w art. 240 par. 1 pkt 5 ordynacji podatkowej. Z przepisu tego wynika, że postępowanie zakończone decyzją ostateczną jest wznawiane, gdy wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, które były nieznane organowi wydającemu decyzję.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odmówił jednak wznowienia postępowania. Wskazał, że spółka złożyła już skargę kasacyjną, a to jest przeszkodą do wznowienia postępowania, bo doprowadziłoby to do zbiegu dwóch postępowań – sądowoadministracyjnego i podatkowego. Co do zasady wniesienie skargi do sądu administracyjnego skutkuje brakiem możliwości wszczęcia postępowania w celu zmiany, uchylenia lub stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej – podsumował organ.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie