Premier uczestniczyła w Nowym Jorku w otwarciu konferencji Polish-American Investment Dialogue, podczas której były omawiane relacje biznesowe między Polską a USA. W spotkaniu brali udział przedstawiciele amerykańskiego biznesu, w tym aktualni inwestorzy na polskim rynku, wśród nich IBM, General Electric i Ernst&Young, a także potencjalni inwestorzy.

Szydło, która otworzyła polsko-amerykańskie forum biznesowe w konsulacie RP, podkreśliła, że "dla polskiego rządu kwestie gospodarcze, kwestie rozwoju gospodarczego, współpraca z firmami amerykańskimi, obecność amerykańskich inwestorów na rynku polskim, ale też obecność polskich firm tutaj, w Stanach Zjednoczonych, jest sprawą priorytetową".

Jak mówiła premier, "Polska jest świetnie rozwijającym się państwem, w którym warto inwestować". "Jesteśmy państwem odpowiedzialnym i stabilnym, które postawiło sobie bardzo ambitny cel: chcemy rozwijać się jeszcze szybciej, tak, by z tego rozwoju mogli korzystać wszyscy obywatele, by standard życia Polaków każdego dnia, każdego miesiąca, każdego roku poprawiał się" - podkreśliła Szydło.

Według szefowej rządu w "Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" przyjętym przez polski rząd, koordynowanym przez Ministerstwo Rozwoju, na którego czele stoi wicepremier Mateusz Morawiecki, kluczowe są dwa słowa: "rozwój" i "odpowiedzialny". "To streszcza naszą ideę tego ambitnego planu" - zaznaczyła.

"Chcemy rozwijać się szybciej, chcemy rozwijać się wszechstronnie, chcemy, ażeby spełniały się oczekiwania i marzenia polskich obywateli, którzy są świetnie wykształceni, świetnie przygotowani, kreatywni, mają pomysły. Tylko potrzebne jest to przełamanie barier administracyjnych i biurokratycznych - i to jest ogromne wyzwanie, przed którym stoi polskie państwo" - mówiła Szydło.

Dodała, że wprowadzenie planu wymaga koordynacji i "innej filozofii podejścia do administracji". "Staramy się to robić. To nie jest łatwe zadanie, ale nie boimy się go" – podkreśliła.

Według premier rozwój odpowiedzialny zapewni równe i sprawiedliwe traktowanie polskich obywateli, którzy mają pomysły i chcą wykorzystać swoją szansę. Jak powiedziała, państwo powinno ich wspierać. "Każdy ma mieć równe szanse na wykorzystanie tego potencjału; jak go wykorzysta, to już jest później indywidualna droga każdego z nas, ale te szanse powinno stwarzać państwo" - podkreśliła premier. Dodała, że w tej chwili powstaje strategia i opracowywane są pierwsze projekty.

W ocenie szefowej rządu Polska musi również wykorzystać to, że znajduje się jeszcze w uprzywilejowanej pozycji, kiedy możemy korzystać z większych środków pomocowych. "Rzecz polega tylko na tym, byśmy umiejętnie te środki zainwestowali, w rozwój, w nowoczesne technologie" - zaznaczyła Szydło.

Według premier obecnym problemem są zbyt niskie pensje Polaków w porównaniu z innymi państwami UE. "To musimy przełamywać" – zaznaczyła. Szydło zapewniła, że klimat dla wolności gospodarczej w Polsce jest "niezwykle przyjazny". "Tworzymy nowe prawo, które ułatwi inwestowanie, da jeszcze większe możliwości" – powiedziała.

Premier zwróciła się też, żeby "rynek amerykański był przyjazny dla polskich przedsiębiorców". "Mamy czym się pochwalić, mamy osiągniecia, coraz więcej ludzi chce być odważnymi w biznesie. Polski biznes staje się coraz bardziej ekspansywny i ma coraz większe poczucie odpowiedzialności społecznej. Myślę, że to dobre połączenie" - powiedziała.

"Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", tzw. plan Morawieckiego, to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju na najbliższe 25 lat. Zakłada on m.in. "mądre wzmocnienie industrializacji, czyli zwiększenie wytwórczości" oraz wsparcie dla eksportu. Plan przewiduje też zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych, które mogłyby zmniejszyć wagę kryterium cenowego i preferować małe i średnie przedsiębiorstwa, kładzie też nacisk na cyfryzację kraju i rozwój innowacyjności.