Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji prasowej w Gdańsku zapowiedział, że w najbliższych trzech latach rozpocznie się w Polsce budowa co najmniej trzech albo czterech bloków energetycznych.

Po spotkaniu z zarządem Energi SA w Gdańsku minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że "będzie budowanych w najbliższych 10 latach a rozpoczną się w ciągu trzech lat budowy co najmniej dwóch albo trzech innych bloków energetycznych w Polsce". Poinformował, że także kontynuowana będzie budowa elektrowni w Ostrołęce.

"Z punktu widzenia właścicielskiego i bezpieczeństwa energetycznego Polski przygotowana i zatrzymana budowa elektrowni w Ostrołęce będzie kontynuowana" - podkreślił.

Wyjaśnił, że możliwości pracy starej elektrowni w Ostrołęce wygasną w ciągu najbliższych 10 lat. "Cykl budowy nowej elektrowni i potrzeby bezpieczeństwa energetycznego kraju wskazują na to, że Energa nie powinna pozostać firmą tylko zajmującą się dystrybucją i handlem, ale też wytwarzaniem" - tłumaczył. Podał, że inwestycja w Ostrołęce będzie inwestycją z "zaangażowaniem nie tylko środków spółki, ale też będą do tego skierowane inne środki".

Minister powiedział, że planowane elektrownie, jak określił, "będą budowane w innym systemie, z inną efektywnością energetyczną, w taki sposób, który zapewni, że będziemy wypełniali wymogi UE, jeśli chodzi o emisję, o czynniki trujące".

Zaznaczył, że "nie znaczy to, że wycofujemy się z inwestycji w OZE; te inwestycje będą utrzymane". Zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu do laski marszałkowskiej zostanie złożony projekt ustawy o OZE.

Minister energii zapewnił podczas konferencji, że Energa nie będzie łączona z PGE. "Takie zamiary były rzeczywiście przygotowywane przez ostatnie półtora roku; z punktu widzenia możliwości inwestycyjnych uznaję, że jest to niepotrzebne i te prace zostały zawieszone" - podkreślił. "Energa nie będzie łączona z PGE, nie ma takiej potrzeby; poszczególne regiony Polski potrzebują swoich spółek na swoim terenie, niekoniecznie musimy tworzyć ogólnopaństwowe przedsiębiorstwa" - tłumaczył.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, dostarcza i sprzedaje prąd dla 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom. Jej sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km kw., czyli ok. 24 proc. powierzchni kraju.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)