Julia Tymoszenko wraca do gry

autor: Michał Potocki, Zbigniew Parafianowicz17.03.2016, 07:53; Aktualizacja: 17.03.2016, 07:57
Julia Tymoszenko w sądzie.

Julia Tymoszenko w sądzie.źródło: ShutterStock

Rośnie grono zwolenników byłej premier i głównego gracza pomarańczowej rewolucji. Jest ona w pierwszej czwórce polityków o najwyższym poparciu.

Po rewolucji godności ogłoszono jej koniec. Majdan ją wybuczał, gdy po zwolnieniu z kolonii karnej przyjechała do stolicy mercedesem klasy G. W wyborach prezydenckich zdobyła ledwie 13 proc. głosów, a w parlamentarnych jej partia cudem przekroczyła próg wyborczy. Dziś Julia Tymoszenko małymi krokami wraca do gry o najważniejsze stanowiska w państwie.

Wraz z pogłębiającą się wojną na górze, rozczarowaniem Ukraińców słabnącą hrywną, rosnącymi cenami gazu i brakiem widocznych postępów w wojnie z korupcją była premier i więzień polityczny Wiktora Janukowycza odbudowuje swoją pozycję. Z nowym wizerunkiem (niedawno rozpuściła swój słynny warkocz) i sprawdzonym, populistycznym repertuarem zamierza rzucić wyzwanie swojemu przeciwnikowi z czasów po pomarańczowej rewolucji – prezydentowi Petrowi Poroszence.

– Tymoszenko jest w pierwszej czwórce polityków o najwyższym poparciu obok Poroszenki, gubernatora Odessy Micheila Saakaszwilego i mera Lwowa Andrija Sadowego. Przeciwnicy zaczynają to dostrzegać – ocenia technolog polityczny i były doradca Wiktora Juszczenki Wołodymyr Fesenko. – Tymoszenko jest jedyną siłą polityczną, która mogłaby skorzystać na przedterminowych wyborach – dodaje politolog Jewhen Mahda.

Według jednej z wersji w otoczeniu liderki Batkiwszczyny jest rozważany nawet wariant próby wykorzystania narastającej frustracji Ukraińców do wymuszenia jednoczesnych przedterminowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Do tego trzeba by jednak zmusić Poroszenkę do podania się do dymisji, co przy jego przywiązaniu do urzędu brzmi dziś jak political fiction.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie