statystyki

Brexit coraz bliżej? Kraje UE buntują się przeciwko postulatom Londynu

autor: Bartłomiej Niedziński18.02.2016, 07:33; Aktualizacja: 18.02.2016, 08:13
Jeśli sprzeciw będzie zbyt mocny, a nacisk na Wielką Brytanię zbyt duży, Cameron może zerwać rozmowy

Jeśli sprzeciw będzie zbyt mocny, a nacisk na Wielką Brytanię zbyt duży, Cameron może zerwać rozmowyźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Chris Ratcliffe

Kraje UE buntują się przeciw porozumieniu z Londynem. Boją się obcięcia przywilejów dla migrantów oraz wtrącania się UK do spraw strefy euro.

Choć David Cameron i pozostali liderzy Unii nie chcą, by Wielka Brytania z niej wystąpiła, to im bliżej rozpoczynającego się dziś szczytu, tym więcej państw zgłaszało obiekcje co do porozumienia z Londynem. Różnice znacznie wykraczają poza sprzeciw Europy Środkowej wobec pomysłu ograniczenia prawa do świadczeń socjalnych dla imigrantów z pozostałych państw UE. Wczoraj przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk miał rozesłać do państw członkowskich propozycję porozumienia uaktualnioną w stosunku do wersji z początku lutego. Pierwotny projekt został źle przyjęty w Wielkiej Brytanii, bo wszystkie cztery główne żądania Camerona zostały w nim rozwodnione i pozbawione szczegółów.

Najbardziej sporną sprawą – zarówno z punktu widzenia brytyjskiej opinii publicznej, jak i Polski – jest kwestia ograniczenia świadczeń dla imigrantów. W propozycji Tuska czteroletni okres przejściowy dla imigrantów z pozostałych państw UE, który chce wprowadzić Cameron, zastąpiono tzw. hamulcem bezpieczeństwa. Państwo doświadczające nagłej presji migracyjnej mogłoby wprowadzić ograniczenia w dostępie do świadczeń, ale tylko za zgodą Unii i na pewien czas. Natomiast zasiłki na dzieci pozostające w kraju pochodzenia byłyby wypłacane według lokalnych, a nie brytyjskich stawek.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • obywatel(2016-02-18 18:48) Zgłoś naruszenie 00

    Alleluja! Oby Brytyjczycy zapoczątkowali rozpad tej UE. UE to kpina. Kraje umawiają, się będą strzec granic zewnętrznych, tymczasem Grecy, Włosi, Chorwaci, Austriacy - puszczają nielegalnych emigrantów na potęgę. A Niemcy tym dyrygują, mając gdzieś zdanie obywateli UE. Ja się w takie klocki nie bawię.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie