Prawda o wodzie: Skąd pochodzi? Czy pamięta swoją przeszłość?

autor: Jakub Kapiszewski29.01.2016, 07:15; Aktualizacja: 29.01.2016, 08:14
Skąd pochodzi woda?

Skąd pochodzi woda?źródło: ShutterStock

Homeopaci wierzą w to, że woda pamięta, z jakimi substancjami miała kontakt w przeszłości. To nadaje jej właściwości: dobra przeszłość daje te pożądane, złe pochodzenie szkodzi. Choć nauka nie wspiera homeopatii, to badacze dysponują metodami umożliwiającymi zajrzenie w przeszłość wody.

Zajmuje się tym m.in. dziedzina nazywana hydrogeologią izotopową. – Dzięki tym badaniom jesteśmy w stanie stwierdzić, czy woda z danej próbki pochodzi z rzeki, czy z gór, czy jest to woda morska, czy słodka, czy jest to woda pobrana z dużej głębokości, czy też pochodzi z płytkiej studni. Możemy nawet stwierdzić w przybliżeniu, z którego regionu świata trafiła do laboratorium – mówi dr Adam Porowski z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk.

W normalnych warunkach woda nigdy nie występuje w czystej postaci, zawsze towarzyszą jej jakieś substancje i minerały (stąd wodę destylowaną trzeba wytwarzać). W przypadku wód silnie zmineralizowanych powodują one błędy w pomiarach izotopowych. Doktor Porowski opracował genialnie prosty sposób pozbycia się ich, dzięki czemu pomiary są znacznie dokładniejsze.

Grubszy i chudszy tlen


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie