Parlament Autonomicznej Republiki Krymu ma rozpatrzyć wniosek o przeprowadzenie referendum o rozszerzeniu autonomii. Miałoby ono odbyć się 25 maja. Tego samego dnia zaplanowano też wybory prezydenckie na Ukrainie.

Prezydium Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krymu wystąpiło też z orędziem do obywateli Autonomii, w którym napisano, że "w rezultacie niezgodnego z konstytucją przejęcia władzy na Ukrainie przez radykalnych nacjonalistów przy poparciu zbrojnych grup, spokój i bezpieczeństwo na Krymie zostało zagrożone".

Nad ranem w Symferopolu doszło do zbrojnego zajęcia siedziby Rady Ministrów i Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krymu. Według danych miejscowego ministerstwa zdrowia, zginęły 2 osoby, kilkanaście zostało rannych.

Autonomiczna Republika Krymu powstała w 1992 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego, obejmuje obwód krymski oprócz miasta Sewastopola, które jest w granicach Ukrainy. Większość mieszkańców - około 60 procent - to Rosjanie. I to właśnie oni chcieli po rozpadzie ZSRR powrotu Krymu do Rosji. Ostatecznie otrzymali autonomię.