Poseł Michał Kabaciński wyjaśnia, że jego uczestnicy nieśli transparent z symbolem swastyki. Jak podkreśla, propagowania faszyzmu w Polsce zakazuje artykuł 256 kodeksu karnego. "Dlatego ważne jest, aby w takich sytuacjach reagować, stąd nasze zawiadomienie" - zaznacza polityk.

"Nasze służby porządkowe interweniowały od razu" - zapewnia rzecznik PiS-u Andrzej Duda. Dodaje, że sprawę zgłoszono też policji i transparent zwinięto. Wyjaśnia, że uczestników marszu nikt nie legitymował. "Spotkanie miało charakter otwarty, każdy mógł przyjść, także osoby, które zachowały się w sposób nieodpowiedzialny" - powiedział. 

W uzasadnieniu wniosku do prokuratury Twój Ruch zwrócił uwagę, że organizatorzy spotkania odpowiedzialni- zgodnie z przepisami prawa za przebieg marszu -nie podjęli żadnych działań zmierzających do usunięcia transparentu niesionego przez osoby uczestniczące w Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości 13 grudnia 2013 roku. 

"Partia polityczna Prawo i Sprawiedliwości zobowiązana jest do przestrzegania prawa w swojej działalności" - czytamy w uzasadnieniu. Twój Ruch podkreśla też, że akceptacja takich zjawisk w szczególności przez osoby publiczne pełniące realne funkcje w kraju jest niebezpieczna i prowadzi do niepotrzebnych napięć w społeczeństwie.

"Dlatego nie powinniśmy pozostawać bierni w przypadku działań partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość oraz uczestników Marszu"- napisano.