W oświadczeniu, wydanym po dzisiejszym wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, MSZ przypomina, że Trybunał uznał tylko jeden zarzut, stawiany stronie rosyjskiej. Orzekł, iż Rosja naruszyła jeden z artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, nie współpracując z Trybunałem w postępowaniu, dotyczącym wyjaśnienia Zbrodni Katyńskiej. MSZ przypomina, że polski rząd uczestniczył jako trzecia strona w postępowaniach, wszczętych przez obywateli polskich przeciwko Rosji. Do polskich pism procesowych dołączono szereg dokumentów historycznych, a także informacje o śledztwie, prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej. 

Niezależnie od dzisiejszego wyroku, Polska będzie się nadal domagać od Rosji prawnej rehabilitacji ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz przekazania stronie polskiej wszystkich akt śledztwa katyńskiego, prowadzonego przez prokuraturę rosyjską - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka orzekli dziś, że nie mają uprawnień, aby oceniać rosyjskie śledztwo w sprawie mordu na polskich oficerach w 1940 roku. Trybunał orzekł też, że Moskwa nie dopuściła się nieludzkiego i poniżającego traktowania bliskich ofiar zbrodni.