statystyki

Trumpizm jako choroba. MAGA nie da o sobie zapomnieć

autor: Eliza Sarnacka-Mahoney15.11.2020, 09:00
Czy ci, którzy od dawna odliczali dni do końca prezydentury Trumpa, są usatysfakcjonowani wygraną demokraty?

Czy ci, którzy od dawna odliczali dni do końca prezydentury Trumpa, są usatysfakcjonowani wygraną demokraty?źródło: PAP
autor zdjęcia: Newscom

Radość demokratów z wyborczego zwycięstwa ich kandydata Joego Bidena psuje przeszywająca obawa, że po zmianie warty w Białym Domu trumpizm wciąż będzie się miał wyśmienicie. I pewnie wyrządzi jeszcze wiele szkód.

T y dzień po wyborach Amerykanie zwykle byli już zajęci czymś innym niż polityką. Połowa listopada to tradycyjnie początek przygotowań do Święta Dziękczynienia: dogadywanie się z rodziną, kto do kogo przyjeżdża, kto co gotuje, a kto zamawia indyka w lokalnym supermarkecie. Po trudnych doświadczeniach z pandemią i burzliwej kampanii prezydenckiej ta okołoświąteczna rutyna wydaje się w tym roku czymś obcym.

Sytuacja po wyborach w niczym nie przypomina scenariuszy z przeszłości. Wystarczy wjechać na dowolne osiedle w jakimkolwiek zakątku kraju. Większość ogródków wciąż zdobią flagi i tablice wyborcze – zwłaszcza na trawnikach sympatyków konserwatystów. Patrioci nadal jeżdżą po ulicach z amerykańskimi flagami przymocowanymi do lusterek, a policja nieustannie dostaje wezwania na interwencje w związku z awanturami o politykę. Jak w miasteczku Rocklin koło Sacramento w ostatni weekend: wyborca Donalda Trumpa zgłosił funkcjonariuszom, że nękają go sąsiad i jego rodzina, zwolennicy Joego Bidena. Skarżył się, że ich dzieci malują mu kredą przed domem hasła „BLM” i „LGBT”, męczą dzwonkami do drzwi i wykrzykują liberalne hasła pod oknami. Skończyło się to złożeniem w sądzie pozwu o zakaz zbliżania się Bidenowców do Trumpistów na odległość mniejszą niż 100 metrów.

Takie lokalne wojenki wyglądają niewinnie i mogą nawet śmieszyć jako element amerykańskiego folkloru wyborczego. Ale w wielu miejscach zabawnie nie jest, bo sąsiedzi grożą sobie nie policją, lecz bronią. I to nie byle jaką – uzbrojonego po zęby amerykańskiego społeczeństwa nie zadowala dziś byle pistolet. Wielu entuzjastów drugiej poprawki do konstytucji ma w domu arsenały, których nie powstydziłaby się armia. W obawie przed zamieszkami właściciele sklepów i punktów usługowych w większych miastach spędzili ostatni tydzień kampanii na zabijaniu deskami okien i drzwi swoich lokali. Przedsmak tego, co może nastąpić, mieli wiosną i latem, gdy przez Amerykę przetoczyła się fala protestów ruchu Black Lives Matter (BLM).

Na razie większych rozruchów nie ma, ale mało kto je wyklucza, bo wielu wyborców Trumpa nie zaakceptowało przecież wyników głosowania. Jak mantrę powtarzają za swoim faworytem i jego świtą, że wybory zostały sfałszowane. Nie przestają okupować lokali, gdzie trwa liczenie ostatnich głosów oraz urządzać protestów pod budynkami rządu w stolicach swoich stanów. Co prawda Facebook usunął grupy lansujące na platformie teorie spiskowe, o tym jak Biden miał zmanipulować wybory, ale pączkują one na portalu społecznościowym Parler.com, gdzie zaczęli przenosić się konserwatyści w reakcji na rzekomą cenzurę Marka Zuckerberga. – Sytuacja jest napięta jak nigdy wcześniej. Część wyborców ustępującego prezydenta nie tylko nosi broń, lecz jeszcze się z nią afiszuje. Tymczasem Trump tylko dolewa oliwy do ognia, promując teorie spiskowe, żądając ponownego liczenia głosów tam, gdzie przegrał. Normalny obywatel jest zdezorientowany, zastanawiając się, czy emocje ostygną, czy jednak będzie wojna – mówi DGP Steven Hill, znany publicysta i wykładowca z San Francisco.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (18)

 • sasa(2020-11-15 11:02) Zgłoś naruszenie 178

  Prawdziwe choroby to marksizm, trockizm, leninizm i socjalizm

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Fakt (2020-11-15 13:01) Zgłoś naruszenie 178

  Artykuł pełen jest niestety mowy nienawiści. W końcu na Trumpa głosowało 73 miliony Amerykanów. Oni wszyscy mają być dotknięci chorobą, stygmatyzowani? Spodziewałem się po tej redakcji wyższego poziomu, to jednak specjalistyczny portal dla prawników.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ArchaniołGabriel(2020-11-15 11:20) Zgłoś naruszenie 1616

  Trump to jedyna nadzieja przed czerwoną zarazą z World Economic Forum. Last man standing

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • green(2020-11-15 13:22) Zgłoś naruszenie 1310

  Tramp byl najlepszym prezydentem po Reganie. Prezydentury demokratow charakteryzowaly sie ustepstwami wzgledem Chin i zalewem amerykanskiego rynku przez chinskie produkty. Tramp to unaocznil amerykanom.

  Odpowiedz
 • Bert(2020-11-15 13:27) Zgłoś naruszenie 126

  "specjalistyczny portal dla prawników" ??? - raczej paraprawnicza POpołudniówka mająca w tytule dla żartu słowo "Prawna" - krócej : gazeta POprawna

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • SPQR(2020-11-15 16:24) Zgłoś naruszenie 86

  Ten artykul i jego to pokazuje prawdziwa orientacje GP i jej redakcji i jest to niestety auto lewactwo z uproszczonym i schematycznym pseudomysleniem owocujacym takim ze zenujjacym poziomem. Zastanawialem sie kiedys nad subskrypcja ale juz nie, nie z takim niskim poziomem.

  Odpowiedz
 • dzwon ze spiżu(2020-11-15 19:49) Zgłoś naruszenie 70

  Gdy od lat likwiduje się szkoły wpajające wiedzę , a zakłada się szkoły wpajające bajdy ciotki Adelajdy , trudno o mądre społeczeństwo. Już niejeki Mickiewicz po grzybkach wiadomego rodzaju bajdurzył coś podobnego. I mamy efekty w postaci utrzymującego się przy władzy takiego małego trolla . Do normalności bedziemy dochodzić przez dekady , chyba,że miedzynarodówka w czerwonych myckach pójdzie z kraju .

  Odpowiedz
 • żywa reklama piwa(2020-11-15 22:48) Zgłoś naruszenie 00

  Pytanie dotyczące trumpizmu. Czy znajdzie się taki (-a) który widział (-a) Krychę podającego piłkę do przodu?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie