statystyki

Prof. Rzepliński: Wszyscy sparszywieliśmy [WYWIAD MAZURKA]

autor: Robert Mazurek30.10.2020, 08:01; Aktualizacja: 30.10.2020, 14:07
Andrzej Rzepliński fot. Darek Golik

Andrzej Rzepliński fot. Darek Golikźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Darek Golik

Jako obywatel patrzę na to, co się dzieje, z obrzydzeniem, jako katolik ze smutkiem

Śledzi pan to, co się dzieje?

Jako obywatel patrzę na to z obrzydzeniem, jako katolik ze smutkiem.

Demonstracje pod kościołami to novum.

Niezrozumiałe, bo przecież do kościoła można przestać chodzić. Nic się nie dzieje tym, którzy nie chodzą, nikt ich tam na siłę nie zaciąga, nikt ich nie piętnuje.

Niechodzenie do kościoła w liceach to norma i moda.

Właśnie, to raczej księżą boją się chodzić po kolędzie, bo spotykają ich niemiłe reakcje.

Rozumiem demonstracje przed siedzibami PiS, ale dlaczego idą pod kościoły?

A myśli pan, że hołota francuska zachowuje się inaczej? A hołota amerykańska jest inna?

Nazywa pan tych ludzi hołotą?

Hm…

Panie profesorze?

Nazwijmy ich awanturnikami.

I zostawi pan to w autoryzacji?

Awanturników zostawię. Nasuwa się pytanie, kto za nimi stoi, kto ich nakręca i promuje? Przecież dzisiaj przez media społecznościowe można pewne osoby wykreować i rozpropagować. Nie możemy wykluczyć, że ktoś chciałby Polskę – używając języka prof. Zybertowicza – kompletnie rozwibrować.

Wie pan kto?

Nie mam pojęcia, ale widzę, że Polska swinguje pod melodię z Sowy i Przyjaciół.

Patrzy pan na, jak pan ich nazywa, awanturników…

I myślę, że źle się dzieje, gdy Kościół po raz kolejny chowa się do dziury.

Miałby stawić im czoła?

Biskup, który szanuje siebie i szanuje swój Kościół, powinien wyjść do tych ludzi. Zabić, to by go nie zabili, choć pewnie by go opluli, no trudno. Rządzi wówczas prawo tłumu.

„Wyp…j ku…o!” to zachęta do dialogu?

Nie, ci ludzie w ten sposób tylko eskalują konflikt i prowadzą do anarchizacji życia, to niedopuszczalne.

Obecność biskupa wśród nich tylko by temu służyła. Jeszcze więcej widowiska, jeszcze więcej fajerwerków.

W życiu trzeba mieć odwagę.

I rozum.

Biskup oferowałby swoje słowo i swoją obecność w tak trudnej sytuacji. To nie bez znaczenia.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (144)

  • wrocław(2020-10-30 09:32) Zgłoś naruszenie 299146

    profesor zmądrzał na emeryturze

    Pokaż odpowiedzi (11)Odpowiedz
  • Obiektywny 3(2020-10-30 10:51) Zgłoś naruszenie 260140

    Po raz pierwszy zgodzę się z Panem Andrzejem. Poglądy poglądami, ale to co wyprawiają niektórzy słusznie lub niesłusznie protestujący to łamanie prawa i nazwanie ich hołotą choć bardzo ostre w ustach byłego Rzecznika to chyba słuszne.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Lil(2020-10-30 10:19) Zgłoś naruszenie 254325

    Jako obywatelka patrzę na to, co się dzieje, z nadzieją, jako ateistka z radością.

    Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
  • kupiłem - przeczytałem - dziękuję(2020-10-30 10:30) Zgłoś naruszenie 23616

    Ci co stawali w Jego obronie parę lat temu, teraz go zlinczują.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wolny(2020-10-30 10:58) Zgłoś naruszenie 196101

    Rzepliński jest prokościelny i w sprawach KK w żadnym wypadku nie jest bezstronny. Najpierw zalegalizował de facto rozgrabienie polskiego mienia przez komisję majątkową, a potem przyjął za to medal od kościoła. Polska to kraj wyznaniowy właśnie przez takich ludzi, którzy nie rozumieją na czym polega świeckie państwo i którzy stawiają interes swojego związku wyznaniowego nad prawa człowieka. Będzie się oburzał, że ludzie protestują pod świątyniami, ale fakt że są zmuszani do ich finansowania wbrew swojej woli, już go nie rusza.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Paweł(2020-10-30 11:42) Zgłoś naruszenie 149181

    Przykra niespodzianka, panie profesorze. I wstyd :(. Ale cóż, starzy ludzie już nie nadążają :(. Zostanie pan sam ze sobą, pisy jechały po panu jak po burej... A niestety, młodzież, patriotyczna, nowoczesna, też pana nie zaakceptuje. Pustynia na starość :( Żal pana.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • stasiek.b(2020-10-30 09:37) Zgłoś naruszenie 146121

    Ludzie zrozumcie, 300 osób to są trzy samoloty, którym wczoraj nie udało się wylądować. A jak nie strząśniecie z siebie tego lewackiego szamba, to takich samolotów będą dziesiątki dziennie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Curie Skłodowska(2020-10-30 10:15) Zgłoś naruszenie 144139

    Feministyczne bydło wylewające frustracje ze swoich pustych dzbanach w komentarzach za 3...2...1...

    Odpowiedz
  • Asia(2020-10-30 11:08) Zgłoś naruszenie 13167

    Zastanawiam sie czy trochę nie za późno na refleksję panie Rzepliński... Przecież jeszcze nie tak dawno wspierał pan liberałów, których znaczna część nie ukrywa (delikatnie mówiąc) niechęci do Kościoła Katolickiego albo tylko udaje katolików a jednym z ich głównych przedstawicieli jest R. Trzaskowski, którego poglądy są znane. Jak się wspiera takich ludzi, to czego można oczekiwać? Osiem lat rządów liberałów dało rezultaty, że mamy teraz tak ",wykształconą i wychowaną" młodzież.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Polak i katolik(2020-10-30 11:37) Zgłoś naruszenie 10878

    Lepiej późno niż wcale czas na opamiętanie zawsze mile widziany ale ta hołta co protestuje musi być już opętana przez zombi nie szanują rodzin ojczyzny swoich bliskich różność koronowirusa po domach po Polsce przecież to prawo do aborcji wyeliminować wszystkich o głupoto czy ty masz hamulce po podążasz w przepaść

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lecki222(2020-10-30 13:39) Zgłoś naruszenie 10883

    Przeczytajcie wywiad z innym b. sędzią Trybunału Konstytucyjnego, prof. Ewą Łętowską, pierwszą Rzeczniczką Praw Obywatelskich. Niebo i ziemia! Kobiety górą! Szkoda mi tego żałosnego starca, takie jest zycie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ollla(2020-10-30 13:15) Zgłoś naruszenie 8637

    Dziwię się, że dzisiejsza władza przedstawia Rzeplińskiego jako człowieka liberałów i Tuska. On zawsze był miłośnikiem innej partii - kościoła katolickiego - czemu nie raz dawał wyraz. Nie byłbym zaskoczony, gdyby się okazało, że jest członkiem Opus Dei jak Gowin.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • marekjanek(2020-10-30 12:47) Zgłoś naruszenie 6668

    BISKUPI - kto sieje wiatr, zbiera burzę. nie rozumiem ludzi, którzy akceptują fakt, że kler ******** się w nasze życie i nakazuje nam (przez polityków i stanowione przez nich prawo) jak żyć. na jakiej pdstawie? dlaczego uważają że maja do tego prawo? nikt z nich jeszcze nie udowodnił, że bóg istnieje i dał im upoważnienie do reprezentowania go.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • mm(2020-10-30 12:56) Zgłoś naruszenie 6265

    dzięki za wyjaśnienie, za hołotę i źródło tego syfu miałem do tej pory prawników. Tych bezstronnych, apolitycznych i nie afiszujących się ze swoim wyznaniem. Pędź bronić Kaczyńskiego i odmów praw kobietom. Będą o tobie mówić na mszach.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • jasne(2020-10-30 10:57) Zgłoś naruszenie 6285

    powiedz to tym wszystkim ,których okradliście z emerytur mundurowych , tym wszystkim ,których swoimi pomysłami nabawiliście anemii , wrowadziliście do ich domów głód , doprowadziliście do śmierci jedynych żywicieli i to wszystko za dobrze wykonaną pracę - bo jacy z WOPSTÓW - ubecy?. To sparszywienie jest adekwatne dla wszystkich tych, którzy maczali swoje wstrętne ,tłuste łapy w tworzeniu tej haniebnej ustawy z pominięciem tych, którzy mordowali, zabijali, torturowali - a którzy to????? IPN ma teczki i niech w końcu doprowadzi do sprawiedliwych - pożal się Boże. Jak pan śmie udzielać wywiadów , to tylko panu się wydaje mówi pan mądrości. Dołączyliśmy do protestu ogólnopolskiego bo sprawiedliwość społeczna ma wiele odcieni.

    Odpowiedz
  • Młode pokolenie(2020-10-30 10:28) Zgłoś naruszenie 5840

    Marsz zombie na Halloween!

    Odpowiedz
  • policjant(2020-10-30 12:01) Zgłoś naruszenie 5254

    Ci,którym Pan w sposób bezprawny odebrał emerytury ze szczególnym obrzydzeniem patrzą na Pana. To tacy jak Pan doprowadzili do tego stanu. Wymieniał nie będę Pana tu osiągnięć bo wszyscy je znają oprócz tego redaktora który wyciąga Pana żeby ludzi straszyć

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Insp Pracy(2020-10-30 12:03) Zgłoś naruszenie 4714

    A Ty policzyłem ile robotników co długie lata pracowalo w najgorszych warunkach pracy jak przy rtęci ,przy źródłach promieniotworczych ,przy nieb cisn ,napięciach ,gazach i pyłach wybuch,czy kwasach przemysłowych i ich oparach nie dozywa przez Was obecnego wieku emerytalnego gdyż jako TK uznaliscie że po latach Ich pracy poczynania z wiekiem emerytalnym Tuska nieroba są OK .Czy słyszałeś jak Tusk mówił do policji ,sbekow i wojska Wam wieku emerytalnego nie zmienimy ,tak się nie godzi ,tylko dla nowo wstępujących ,a co zrobiliście robotnikom.Ilu z Nich umiera nie dożywszy teraźniejszych emerytur.Zribiliscie aborcję przedemerytalna.

    Odpowiedz
  • Nie wszyscy !(2020-10-30 10:31) Zgłoś naruszenie 3917

    ... ale pan na pewno !

    Odpowiedz
  • Olek(2020-10-30 10:49) Zgłoś naruszenie 3321

    Nie wszyscy! Zrozumiawszy wreszcie siebie Pan Profesor nie powinien uogólniać.

    Odpowiedz