statystyki

Wróbel: To zmiana w głowach Polaków [OPINIA]

autor: Jan Wróbel30.10.2020, 08:17; Aktualizacja: 30.10.2020, 08:17
Jan Wróbel

Jan Wróbelźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Sam się dziwię, że to piszę, ale „zdobywanie” kościołów i obrażanie wiernych podczas nabożeństw było uderzeniem celnym. Odpychającym, lecz skutecznym.

Więcej happeningów z piekła rodem zapewne nie ma sensu, ale jednorazowe zaznaczenie ważnego pola konfliktu nie było przypadkiem. Nawet najmniej spostrzegawczy duchowny ujrzał, że skończyła się epoka. Kościół długo znaczył więcej niż inne instytucje – ale tak już nie będzie. Orzeczenie TK zostanie, być może, jakoś złagodzone. Coś się ze sterownością PiS, być może, stanie. Może nawet doświadczymy nowego „13 grudnia” – to jednak wszystko furda, bo liczy się zmiana długookresowa, ta w ludzkich głowach. Na naszych oczach Kościół staje się „niewybieralny” (jak określano kiedyś w Wielkiej Brytanii socjalizm). To dlatego aktyw strajku kobiet chce „wyp…” Szymona Hołownię – bo jest katolikiem, kropka. Kościół ma się bać – i będzie, bo skoro można przerwać mszę, to można i zabrać lekcje religii ze szkół i preferencje finansowe.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (6)

 • żenada celebrycka(2020-10-30 12:37) Zgłoś naruszenie 135

  Panie Wróbel czy dzieci i młodzież mają prawa obywatelskie jedynie na etapie prenatalnym? A dlaczego zmusza się je do uczęszczania na znienawidzone lekcje religii watykańskiej? A jeśli młodzież idzie manifestować przed ołtarze to robi to z miłości do pasterzy w sukienkach czy odmóżdżonych płodów?

  Odpowiedz
 • Bert(2020-10-30 22:11) Zgłoś naruszenie 76

  tak sobie myślę, że gdybym wiedziony szczerym obrzydzeniem do pana i tego co pan pisze, kopniakiem wywarzył drzwi pańskiego lokum i tak wypróżnił się w salonie, a wydzielinami ozdobił ściany, to również mógłbym u pana liczyć na docenienie celności i skuteczności moich działań

  Odpowiedz
 • green. (2020-10-30 10:52) Zgłoś naruszenie 722

  Lewactwo aborcyjno-ideologiczne nie przejdzie. Nie mysl ze skrobanki eda "na zyczenie" nie zaleznie od wieku Polska musi liczyc ok.50 mln ludnosci albo jej wogole nie bedzie,bo lezy w tak zlym polozeniu geograficznym.Obaj sasiedzi "ostrza" sobie na nas zeby..

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 18+(2020-10-30 12:57) Zgłoś naruszenie 63

  "... ale „zdobywanie” kościołów i obrażanie wiernych podczas nabożeństw było uderzeniem celnym" ... ja też bym się zdziwił: jak mogłem tak nisko upaść, żeby to napisać !!!

  Odpowiedz
 • Dziedzic_Pruski(2020-10-30 14:09) Zgłoś naruszenie 42

  Panie Redaktorze, brzemię symetrysty polega na tym, że co by Pan nie napisał to wściekli będą i ci z lewej i ci z prawej. Jednymi i drugimi rządzą głównie emocje, jedni i drudzy krzyczą tak głośno, że nie są w stanie zrozumieć co się do nich mówi. Kościół ma niewiele do zaoferowania poza zapewnienie psychicznego komfortu swoim wiernym, a tych jest coraz mniej. Jego pozycja na pewno zmaleje. Z drugiej strony PiS zagrzewa swój elektorat, tak jak kiedyś działały miesięcznice - na ulicach jest bój o prawdziwą Polskę, kto nie z nami ten przeciw nam. Sprytne, zwłaszcza w kontekście przyciśnięcia do prawej ściany Ziobry i Konfederacji. A do tego Gowin, Prezydent i Premier puszczają oko do umiarkowanego centrum. Kto wie czy ten spadek poparcia dla PiS nie jest tylko chwilowy. Z drugiej strony, lewa strona też się konsoliduje. Gdyby Lewicy i Razem udało się jakoś aktywniej włączyć w to co się dzieje, dodać do tego jeszcze postulaty pracowników, przedsiębiorców i samozatrudnionych, to być może nie PO byłoby w przyszłych wyborach problemem dla PiS a właśnie Lewica?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie