statystyki

Zmierzch paszportów unijnych dla oligarchów

autor: Magdalena Cedro26.10.2020, 07:38; Aktualizacja: 26.10.2020, 07:38
Poza Cyprem na celowniku Brukseli są też Bułgaria i Malta

Poza Cyprem na celowniku Brukseli są też Bułgaria i Maltaźródło: ShutterStock

Nigdy dotąd nie było tak łatwo kupić europejskie obywatelstwo, jak w ciągu ostatniej dekady. Takiej drugiej ma już jednak nie być.

– Przekaż mu, że może liczyć na pełne poparcie Cypru. Na wszystkich poziomach: politycznym, ekonomicznym, społecznym – zapewnia na nagraniu Dimitris Siluris osobę pośredniczącą w załatwieniu paszportu dla chińskiego biznesmena z wyrokiem. Siluris jest przewodniczącym cypryjskiego parlamentu, a jego rozmówca, o czym on sam nie wie – dziennikarzem Al-Dżaziry.

Postać chińskiego inwestora nie istnieje, a reporter w przebraniu celowo podkreśla kryminalną przeszłość swojego wymyślonego usługodawcy. W końcu zgodnie z cypryjskim prawem warunkiem otrzymania złotego paszportu jest nie tylko zasobny portfel, ale również czysta kartoteka. Dla Silurisa to jednak żaden problem. – Oczywiście, że tak można. To jest Cypr – podkreśla przewodniczący parlamentu, oferując zmianę imienia i nazwiska, dzięki czemu Chińczyk ma nadal móc podróżować swobodnie po świecie. Siluris powołuje się przy tym na wsparcie ministra spraw wewnętrznych. Warunkiem jest zainwestowanie na wyspie minimum 2,5 mln euro.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie