statystyki

Tomczyk: Każda władza się wypala. Następna batalia za trzy lata lub szybciej [WYWIAD]

autor: Magdalena Rigamonti16.10.2020, 07:47; Aktualizacja: 16.10.2020, 07:47
Cezary Tomczyk, fot. Maksymilian Rigamonti

Cezary Tomczyk, fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Maksymilian Rigamonti

W czasie spotkania rządu z opozycją premier nie miał nic do powiedzenia w sprawie strategii walki z koronawirusem, naprawdę nic – mówi Cezary Tomczyk, szef klubu Koalicji Obywatelskiej.

Z Cezarym Tomczykiem rozmawia Magdalena Rigamonti

Premier Morawiecki jest chory?

Nie wygląda na chorego, choć widziałem się z nim tylko przez komputer. Mam wrażenie, że od dość dawna jest na mentalnej kwarantannie. W czasie spotkania rządu z opozycją nie miał nic do powiedzenia w sprawie strategii walki z koronawirusem, naprawdę nic. Żaden plan nie został przedstawiony. Usłyszeliśmy tylko od wiceministra zdrowia, że szczepionki na grypę nie są potrzebne, bo nie ma w Polsce epidemii grypy. Szok. Włochy kupiły 16 mln szczepionek. W Niemczech kupiono 22 mln. A my nic. Zero. Rząd zarekwirował te, które kupiły apteki na potrzeby swoich klientów. Gdzie są te szczepionki? Nie wiadomo. Mówiłem podczas tego spotkania, że ludzie potrzebują jawności, informacji. I premier miał do mnie pretensje, że używam retoryki, a takie po prostu są fakty. Nie jesteśmy od tego, by prawić sobie komplementy, tylko działać dla dobra państwa.

Bo pan mówił o likwidacji TVP, a nie o koronawirusie.

Mówiłem o TVP w kontekście koronawirusa. Przecież media publiczne, rządowe przez trzy miesiące informowały, że w zasadzie już nie ma koronawirusa, że jest niegroźny. A wszystko po słowach premiera, że wirus jest w odwrocie. Jeśli taki przekaz trafia codziennie do kilku milionów ludzi, to ci ludzie są spokojni, wierzą w to, nie chcą nosić maseczek, negują, że jest jakaś pandemia. Powiedziałem do premiera: pan jest najlepiej poinformowaną osobą w Polsce. Nie może pan kłamać.

Ewa Kopacz, kiedy pan był jej rzecznikiem, była najlepiej poinformowaną osobą w Polsce?

Była. Wszystkie linki, raporty, newralgiczne informacje na sam koniec trafiają do premiera.

Premier Kopacz też nie kupiła szczepionek na świńską grypę.

To były specjalistyczne szczepionki na konkretny rodzaj grypy. I wtedy miała rację, bo tamte szczepionki miały zbyt dużo skutków ubocznych. Kraje, które je kupiły, popełniły błąd. Teraz mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją, bo szczepionki na zwyczajną grypę są czymś naturalnym od wielu lat. W Polsce też były, a dziś znam jedną zaszczepioną osobę.

Stanisława Karczewskiego, powtarza to pan wszędzie.

I będę powtarzał. Chciałem kupić szczepionkę dla mojej mamy i nie mogę tego zrobić. Pytałem w kilku aptekach i nie ma. Skoro premier Morawiecki mówił, że wirus jest w odwrocie, to znac zy, że skądś to wiedział. A może wymyślił? A może skłamał? Wszystko po to, by seniorzy nie bali się pójść do lokali wyborczych. Premier się trochę tłumaczył, że mu odradzano, by tak mówił, ale że w sumie chciał tak powiedzieć, bo tak uważał. A w ogóle to odbiera moje słowa jako atak.

Po co się spotykaliście z rządem?

Po to, żeby powiedzieć, że jeśli oni chcą współpracy, to muszą wiedzieć, że jest 16 ustaw, które złożyliśmy w tej kadencji Sejmu, dotyczących spraw związanych z koronawirusem i prawie wszystkie trafiły do zamrażarki. Jest sto poprawek, które złożyliśmy w Senacie, wszystkie zostały odrzucone. Jest pięć postulatów, z którymi przychodzę do premiera i chciałbym wiedzieć, co z nimi będzie. I okazało się, że rząd nie ma strategii, nie ma planu, nic nie ma. Tylko działania doraźne. A ja głupi spodziewałem się rozległego planu. Skoro nie ma nic, to znaczy, że jest bardzo źle. Premier i jego ludzie są w stanie tylko powiedzieć, ile jest wolnych respiratorów.

W kryzysowych sytuacjach tak działają wszystkie rządy. Pamięta pan ośmiorniczki, taśmy i konferencję premiera Donalda Tuska, który mówił, że sprawa zostanie jak najszybciej wyjaśniona i... wyjechał do Brukseli.

Warto deklarować rzeczy, które można spełnić. Rozumiem, że premier Tusk działał w oparciu o jakąś wiedzę. Ewa Kopacz podejmowała decyzję jako minister zdrowia i miała rację. Dziś mówimy o zwykłej grypie, która w połączeniu z koronawirusem może być zabójcza. Pilnie potrzebne są szczepionki. Jak się kończą kryzysy? Zmianą. My wygraliśmy osiem wyborów z rzędu. Oni są po siedmiu. I idąc tym tokiem rozumowania, mam nadzieję, że kolejne będą po prostu ich przegraną.

Rozumiem, że zamówił pan badania u tych, co się znają na rachunku prawdopodobieństwa.

Nie, każda władza się wypala. Następna batalia za trzy lata lub szybciej. Musimy być gotowi. Będziemy gotowi.

To w tym gabinecie w Sejmie urzędował Donald Tusk?

Tak, pamiętam, był wtedy trochę jak półbóg.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (3)

  • A przywrócicie radiową Trójkę??(2020-10-18 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    Myślę, że wiele osób chciało by powrotu Trójki na antenę.

    Odpowiedz
  • as(2020-10-17 11:50) Zgłoś naruszenie 02

    cucu to nigdy się nie stanie jesteście już dawno wypaleni i nie macie pomysłu na dalsze rządzenie dobrze że pandemia nastąpiła za rządu PIS to może jakoś będzie bo z wami to tylko same przekręty nie zawsze lipne

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie