statystyki

Koronawirus w Polsce: Więcej restrykcji i więcej kontroli

autor: Agata Szczepańska07.10.2020, 07:35; Aktualizacja: 07.10.2020, 07:56
Koronawirus. Kino. Wydarzenia kulturalne. Maseczki

Do informowania mieszkańców o wprowadzaniu konkretnych stref będzie wykorzystywany system alertów RCB.źródło: ShutterStock

Bez maseczki tylko ze stosownym zaświadczeniem, mniej liczne imprezy i zgromadzenia, włączenie alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) w system informowania o nowych obostrzeniach, a przede wszystkim zero tolerancji dla ich nieprzestrzegania – to nowa strategia walki z koronawirusem. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wczoraj, że od soboty wchodzą nowe zasady związane z eskalacją liczby zachorowań.

W ostatnich dniach prawnicy policji i resortu zdrowia pracowali wspólnie nad wypracowaniem takiej formuły obostrzeń, które będą łatwiej egzekwowalne. Mają one zostać wpisane do nowego rozporządzenia. I tak, do nienoszenia maseczek – które będą obowiązkowe także w otwartej przestrzeni nie tylko w strefach czerwonych, lecz także w żółtych – będą uprawniały wyłącznie stosowne dokumenty. Do tej pory przepisy pozwalały na niezasłanianie twarzy i nosa ze względu na wymienione w nich dysfunkcje (np. astmę). Teraz nie wystarczy się na nie powołać, ale trzeba będzie je również poświadczyć.

Policja zapowiada stanowcze egzekwowanie tego obowiązku. Dotychczas głównie pouczała, ale ma zmienić taktykę. W każdym przypadku naruszenia przepisów policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

– Dziś 80 proc. to pouczenia, a 20 proc. to skutki finansowe dla osób łamiących przepisy. Kiedy wzrasta liczba zakażeń, musimy te proporcje przynajmniej odwracać – zapowiedział Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie