W poniedziałek rano Czarnek, który ma zostać nowym ministrem edukacji i nauki poinformował, że wykryto u niego koronawirusa. Na poniedziałek po południu planowano powołanie przez prezydenta nowych członków rządu, w tym Czarnka.

Po informacji, że Czarnek jest zakażony koronawirusem inspektor sanitarny przeprowadził postępowanie epidemiologiczne, które miało na celu wskazanie osób narażonych na zakażenie i wyznaczył osoby do ewentualnej kwarantanny i badań.

Następnie rzecznik rządu poinformował na Twitterze, że w ramach postępowania epidemiologicznego na kwarantannę zostali skierowani: wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister edukacji Dariusz Piontkowski, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Zgodnie z obecnymi przepisami kwarantanna trwa nie dłużej niż 10 dni, kieruje na nią Państwowy Inspektor Sanitarny w drodze decyzji, która może być wydana ustnie, a następnie doręczona. Kwarantanna kończy się automatycznie, chyba że inspektor sanitarny postanowi inaczej (np. o jej skróceniu lub rezygnacji z obowiązku jej odbywania).

Müller zaznaczył, że rząd od wielu miesięcy obraduje za pośrednictwem wideokonferencji lub przyjmuje dokumenty w formie obiegowej. "Decyzja o kwarantannie członków Rady Ministrów nie wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie rządu" - zapewnił rzecznik rządu.

Czarnek poinformował w poniedziałek rano na Twitterze, że poszedł na badania w związku z bólem głowy i zostało u niego potwierdzone zakażenie koronawirusem. Poinformował, że czuje się dobrze i zaapelował, by nie lekceważyć objawów.

Premier Mateusz Morawiecki w związku z chorobą Czarnka zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o zmianę terminu dokonania zmian w składzie rządu. Uroczystość miała się odbyć w poniedziałek po południu w Pałacu Prezydenckim.

Resort zdrowia podał w poniedziałek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 2006 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 29 chorych. Łącznie od początku epidemii chorobę wykryto u 102 080 osób, zmarło 2659 z nich, wyzdrowiało 73 552.